Ve střední a východní Evropě výroba aut stále roste

Automobilová velmoc se v posledních letech stala nejen z České republiky, počty vyrobených vozidel rostou v celém regionu. Východní a střední Evropa se v současné době podílí na celosvětové produkci osobních vozů přibližně deseti procenty. Na produkci vozů užitkových se pak celosvětově podílí asi pěti procenty.

Vydáno: 25.4.2008

Že je střední a východní Evropa jednou z nejvýznamnějších lokalit výroby automobilů je zřejmé už několik roků. Nárůst ve výrobě aut ale pokračuje. Za rok 2007 se ve státech střední a východní Evropy vyrobilo téměř 6,2 milionu osobních a užitkových vozů. Toto číslo představuje nárůst o 18,7 procenta, přičemž celosvětový růst byl jen 5,5 procenta.

Tahounem rychlého růstu je především Slovensko a Maďarsko. V těchto zemích se už spustila výroba v nově vybudovaných závodech. Tempo růstu by se mělo ale zmírnit, protože téměř všechny stavby výrobních linek jsou hotovy. Nyní se budou automobilky zaměřovat spíše navyšováním kapacit současných hal.

V České republice vyrábí automobily domácí Škoda v Mladé Boleslavi, Vrchlabí a Kvasinách. Vedle ní stojí výrobní haly v Kolíně, kde montuje malé vozy TCPA (Toyota, Peugeot a Citroën), a pokračuje budování závodu automobilky Hyunday v Nošovicích. Personální oddělení automobilek se ale přitom potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

Text: Redakce
Zdroj: AutoRevue.cz

Galerie