V Praze byla otevřena třetí čerpací stanice na stlačený plyn CNG

Pražská plynárenská otevřela v Praze 9 svou třetí plnicí stanici stlačeného zemního plynu (CNG). Je sice v areálu společnosti Pražské služby, ale kromě komunálních vozidel Pražských služebje otevřena i pro veřejnost – a to nonstop. Stanice je svým výkonem největší v České republice a třetí největší ve střední Evropě (po Linci a Bratislavě).

Vydáno: 15.5.2009

Pražská plynárenská dosud provozovala dvě plnicí stanice – ve svém areálu v Praze 4-Michli, kterou loni rozšířila, a u čerpací stanice Shell v Praze 10-Zahradním Městě. Brzy otevře další dvě stanice – v Evropské ulici v Praze 6-Liboci a v Modřanské ulici v Praze 4-Hodkovičkách.

Pražské služby plánují na základě rozhodnutí Magistrátu hl. m. Prahy postupný převod naftových vozidel na CNG. Cílem je převést asi 50 aut na svoz komunálního odpadu, vozů samosběrného metení a vozidel silničního značení na zemní plyn. V současné době mají Pražské služby 16 CNG vozidel, letos plánují pořízení dalších pěti. I další pražské společnosti svážející komunální odpad už CNG nákladní automobily zakoupily (.A.S.A., AVE), nebo v nejbližší době zakoupí (Komwag, Ipodec).

Výstavba CNG stanic v České republice je plánována jak plynárenskými společnostmi, tak soukromými subjekty. Do roku 2013 by na území ČR mělo být více než sto plniček.

 

Text: Redakce, TZ Pražská plynárenská
Foto: ZaVolantem.cz

Galerie