Unikátní Vector M12 jde do dražby na eBay

Historii supersportů počátku devadesátých let neprovází jen zvučná jména italských výrobců. Jak jste se dozvěděli v minulém retro článku, také Spojené státy měly jednoho zástupce: Vector. Náhoda je někdy opravdu zajímavá a tak si nyní můžete na dražebním portálu eBay koupit unikátní model M12. Varování: pouze pro opravdové nadšence!


Vydáno: 7.9.2009

Proč pouze pro opravdové nadšence? Vector M12 je totiž následovníkem Vectoru W8 Twin Turbo. Jenže tenhle supersportu už nemá nic z toho úžasného aeromotivního designu, jako právě W8. Chybí mu nádech brutálního sci-fi konce osmdesátých let, letecký kokpit nebo černou kůží potažené sedačky.

Firma Vector Motors si totiž na začátku devadesátých let prošla krizí, která zahrnovala mnoho žalob a obvinění, násilné převzetí jinou společností z Asie a mnoho jiných sporů. Výsledkem bylo, že zatím co Vector W8 Twin Turbo je stroj s vlastní duší, M12 je vlastně jen parodií na supersport.

Už fakt, že jde vlastně o přepracované Lamborghini Diablo. Ano, pod kapotou Vectrou M12 najdete 5,7litrový V12 o výkonu 492 koní a maximu točivého momentu 576 km/h. Stovku dává za 4,8 sekundy, maximum je prý 304 km/h.

Pěkné, jenže když člověk vidí tvary auta nebo jeho interiér, skoro by plakal. Vector W8 Twin Tubro odstartoval možnou kariéru amerických supersportů, M12 ji zase na pár let pohřbil. Přesto si myslíme, že v garáži sběratele moderních vozů by tenhle kousek našel zasloužené místo.

Text: Redakce
Foto: eBay

Galerie