Trabant: Hitlerova pomsta neboli trsátko

Když se bavím s přáteli o autech, je běžné, že někdo sem tam utrousí přezdívku značky vozu, kterou si lidé vymysleli jako pochvalu, častěji však jako ironicky myšlenou legrácku. A tak po silnicích jezdí „škundovky“, „miši v buši“ nebo „fovéčka“. A pokud jde o trabanty, ani ti se nevyhnuli různým pojmenováním.

Vydáno: 15.8.2008

Je to už více než padesát let od doby, kdy se poprvé v Německu objevily tyto vozy. Za tu dobu si vysloužily některá opravdu povedená přízviska. Jména jako tráboš, východoněmecký Volkswagen, prdítko, bakeliťák nebo východoněmecký jaguár zná snad každý malý kluk.

Lidová tvořivost zašla ještě dál a vznikla méně obvyklá označení pro malé vozítko. V některých se zřetelně obtiskl dopad historických událostí. Nejvýrazněji je asi v přezdívce Hitlerova pomsta nebo pomsta za Sudety. Z jiných je naopak ironie cítit na hony daleko: BMW (neboli Bakelitové Motorové Vozidlo či Bakelit Motor Werke), papírový závoďák, a PVC-Jaguár.
Vyloženě zvláštní slovní hříčky, jako například duroplastikbomber, pryskyřičník pádivý, rozzuřený vysavač, trsátko či asfaltová bublina jsem slyšela jen několikrát.

Tato jména trabant dostal víceméně kvůli typickému zvuku motoru a hlavně díky materiálu, ze kterého je tvořen. Automobil vyrobený víceméně z plastu byl ve své době opravdovou raritou a tou je v podstatě dodnes.

Samozřejmě existují další přezdívky, které jsem nikdy neslyšela. Věřím, že mezi lidmi jich kolují desítky, a proto se ptám:

Znáte také nějakou přezdívku? Napiště ji do diskuse pod článkem!

Text a foto: Zuzana Procházková

Galerie