Toyota iQ: na český trh dorazí už v červnu

Přestože se původně vůbec nepočítalo s tím, že by se tento zajímavý automobil dostal do České republiky, nakonec se tak stane, a to v brzké době. Vedení společnosti Toyota Motor Czech se rozhodlo, že se model iQ bude dovážet také na tuzemský trh. Počítá se s tím, že se premiéra odehraje už během června.


Vydáno: 27.5.2009

Model iQ se představil poprvé na autosalonu v Paříži, který se odehrál minulý rok. Svým unikátní designem přitáhl spoustu pozornosti. Daleko zajímavější ovšem jsou rozměry. Na délku má toto vozítko 2985 mm, na šířku 1680 mm a na výšku 1500 mm. Při pohledu na tato čísla jsme velmi zvědaví na to, jak Toyota dokázala dovnitř vtěsnat čtyři cestující.

Toyota uvádí, že to je možné díky novému diferenciálu, převodovce řízení, nádrži, ultratenkým sedadlům, zmenšené jednotce vytápění a klimatizace a především uspořádání sedadel 3+1. Jak sama automobilka nakonec naznačuje v tiskové zprávě, s prostorem pro čtyři dospělé osoby to nebude tak slavné, spíše to vypadá na přepravu třech osob a jednoho dítěte, ale nechme se překvapit.

O pohon se postarají jednotky 1.0 VVT-i, 1,33 Dual VVT-i a 1.4 D-4D. Ve všech třech případech se dbalo na nízkou spotřebu a produkci emisí. Toyota nabízí bohatou základní výbavu. Bez zajímavosti ovšem není fakt, že kromě klasických prvků (rádio, klimatizace atd.) se jedná především o výbavu bezpečnostní (ABS, EBD, BA, EPS, světovou premiérou je použití airbagu pro zadní okno). Výsledkem je pěti hvězdičkové ohodnocení od agentury Euro NCAP.

Prodej Toyoty iQ byl zahájen na počátku letošního roku a od té doby bylo prodáno přibližně 20.000 kusů. V České republice a také na Slovensku se tento model objeví už brzy, zatím ovšem nevíme, kolik bude stát. Určitou představu lze získat z cen v sousedním Německu. Zde se nabízí základní verze v přepočtu za 339 000 Kč.

 

Text: Redakce
Foto: Toyota

Galerie