Toyota iQ: další miniauto pro Evropu

Konečně se objevila konkurence pro Smart ForTwo druhé generace. Na autosalonu v Paříži se nám představí sériová verze miniauta od Toyoty, které ponese označení iQ. Na rozdíl od Smartu se do něj ale vejdou čtyři cestující, bohužel na úkor několika důležitých maličkostí.

Vydáno: 17.8.2008

Toyota iQ například téměř postrádá zavazadlový prostor, který vzal za své při uvolnění místa zadním sedadlům. Palivová nádrž byla umístěna pod sedadlo řidiče. V podstatě se vnitřní prostor dá zvětšit pomocí kombinování v nastavení sedadel. Ve voze můžeme tedy ponechat jen původní dvě sedadla a tím získat větší zavazadelník, nebo připevnit jedno až dvě zadní sedadla.

Automobilka přitom klade důraz na prostornost a světelnost vozu. Šířka iQ je uváděna 1,7m a délka se vejde do 3m. S Toyotou iQ tedy bude radost parkovat. V interiéru Toyota vsadila na funkčnost. Přístrojová deska nese tvar rejnoka manty a obsahuje ultrakompaktní topení. Střechu zdobí panoramatické střešní okno.

Toyota iQ bude disponovat benzinovým tříválcem (50kw), zážehovou čtyřválcovou třináctistovkou (74kw) a naftovým čtyřválcem (66kw). Pro méně zručné řidiče je v nabídce i automatická převodovka. Základní cena se bude pohybovat okolo 12 000 Eur.

Text: Redakce
Foto: Toyota

Galerie