Tatra T87 je podle New York Times sběratelským klenotem roku

Legendární československý automobil, se kterým Hanzelka a Zikmund projeli Latinskou Ameriku i Afriku, je podle amerického listu The New York Times sběrateslkým autem číslo jedna tohoto roku. Tatra T87 porazila silnou konkurenci 651 vozů. Majitelem vítězného kousku je americký sběratel Paul Greenstein, který auto koupil za osm tisíc dolarů (150 000 kč) v roce 2001 a později ho v České republice nechal kompletně zrenovovat.


Vydáno: 3.8.2010

Automobil, ve kterém se vedle českých komunistických pohlavárů Gottwalda a Zápotockého vozili např. také německý polní maršál Erwin Rommel, který se svými Afrika Korps tyranizoval během druhé světové války černý kontinent, nebo spisovatel John Steinbeck, držitel Nobelovy ceny za literaturu, se opět dostává do hledáčku světové veřejnosti. V každoroční soutěži prestižního amerického deníku The New York Times byla Tatra T87 letos čtenáři vybrána jako sběratelské číslo jedna.

Konkurence byla pro československý klenot na první pohled neprůstřelná. Mezi 651 přihlášených vozů figurovaly takové kousky jako nádherný Packard Roadster z roku 1928 nebo americky typický Checker Taxi z konce první poloviny 20. století. Vítězný model Američana Paula Greensteina Tatra T87 pochází z roku 1941 a je plně zrenovována rukama kopřivnických techniků za velmi uctyhodných 1,2 milionu korun.

Netradiční třísvětlometové „oploutvené“ vozidlo vyráběla československá automobilka Tatra v letech 1937 – 1950. Pouze 1370 kilogramů vážící limuzínu poháněl vidlicový osmiválec o objemu 2968 cm3 a výkonu 55 kw (75 koní). Chlouba československého autoprůmyslu uháněla slušných 150 – 160 km/h a patřila mezi nejrychlejší vyráběné vozy své doby. Tatra T87 se dočkala  3023 vyrobených exemplářů. Jejím pokračovatelem se stala snad ještě známější, nutno podotknout, že už zdaleka nikoli tak nápaditá, robustni Tatra 603.

Tatra T87 se v budoucnu teoreticky dočká svého znovu uvedení do výroby. V loňském roce skončila druhá v hlasování kopřivnického výrobce. Vítězem ankety se stala Tatra 603. Pokud se některý z automobilů opravdu dočká produkce, bude se jednat pouze o omezenou sérii.

Do „top ten“ v hlasování čtenářů New York Times o sběratelské auto roku se dostala ještě jedno československé auto. Na osmém místě skončila Škoda 110R z roku 1979. Výsledky hlasování hledejte na webu deníku.

Text: Redakce
Foto: nytimes.com, ilustrační

Galerie