Tatra postaví svůj retro model na základě Subaru

Je definitivně rozhodnuto: Kopřivnická automobilka bude do svých retro vozů montovat japonské motory. Tatra ale nezůstává pouze u osvědčených tvarů. Studenti pro ní navrhují i vůz budoucnosti. „Tatra 87 byla vlastně z dnešního pohledu takové SUV, takže volba padla na podvozek Subaru a nejlepším základem se jeví model Outback,“ vysvětluje Karel Beneda z Tatry.


Vydáno: 25.2.2009

Tatra Hanzelky a Zikmunda na podvozku Subaru Outback – takový vůz chce kopřivnická automobilka představit, jen co se situace na trzích trochu uklidní. Ze svého plánu vyrábět původní tatrovky na moderních podvozcích v Kopřivnici neustoupili ani tváří tvář propadu poptávky po jejích nákladních vozech. První by se na silnici měl objevit vítěz celonárodního hlasování o nejpopulárnější model značky – Tatra T87.

Rozhodování trvalo dlouho, i když Subaru bylo od začátku favoritem. Její ploché motory s protilehlými válci se totiž vejdou i do přídě tatrovky – ta původní měla motor vzadu s pohonem zadních kol, výhodou je proto i pohon všech kol, který je u Subaru standardem.

„Podvozek je dostupný, technicky je to možné vyrábět, teď je jen potřeba vše finalizovat a sledovat, jak se vyvíjí situace na trzích,“ doplňuje Beneda. O konkrétních termínech proto nechtěl hovořit, vše ale podle něj běží podle harmonogramu a první vozy by se tak mohli objevit už příští rok.

Beneda ale již delší dobu dojíždí na jednání na zlínskou univerzitu, která na projektu již více než půl roku pracuje. „Zatím pracujeme na projektu zcela nového vozu, který vychází z typických designových prvků Tatry,“ říká profesor Pavel Škarka. Zatím je vše jen ve stádiu prvních skic, ale brzy mají přijít první modely. Zatím jde spíš o cvičení, jak by mohla Tatra budoucnosti vypadat – sám Škarka ale hovoří o tom, že reálná je i několikakusová série na podvozku jiné automobilky.

Hrátky s podvozkem

Teď ale v Kopřivnici již vědí, na jaký podvozek chtějí legendární Tatru T87 postavit. Na univerzitě tak budou mít všechny potřebné údaje k tomu, aby začali pracovat na prioritnějším úkolu – jak designově „napasovat“ původní karosérii na moderní podvozek. S technickým řešením pomohá brněnské vysoké učení technické. Cílem je totiž vytvořit auto, které splňuje všechny požadavky z hlediska homologace i dnešních nároků a zároveň zůstává maximálně retro.

Nový „veterán“ by díky japonskému podvozku měl být jízdní vlastnosti plně srovnatelné s novými vozy. Subaru nabízí svůj model Outback se čtyřválcovým 2,5 litrovým motorem typu boxer a s třílitrovým šestiválcem téže koncepce. Silnější motor má přitom ve standarní verzi 250 koní.

Volba podvozku není kvůli koncepci žádným překvapením ani pro Františka Proseckého z bítovského Veteran muzea. „Raději bychom byli, kdyby to mělo tatrovácký motor, ale ten není a cenově by to bylo někde úplně jinde. S tím, že padne volba na Subaru jsme počítali,“ ličí. Podle něj se z vozu okamžitě stane sběratelský kus a zájem o něj proto bude. Majitel s ním bude okamžitě ozdobou i na veteránských srazech a na setkání fanoušků značky.

„Když si koupíte nové auto za milion a vyjedete s ním z autosalonu, tak má hned cenu 800 tisíc. U nové Tatry cena zůstane, i když záleží samozřejmě, kolik se jich vyrobí,“ vysvětluje. Věří, že vůz nebude přiliš drahý, aby si ho mohli hned pořídit do muzea.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Tatra

Galerie