Tata Nano se konečně rozjíždí po Indii

O konceptu superlevného a malého automobilu jsme psali už několikrát. Sledovali jsme cestu tohoto odvážného konceptu a nyní můžeme oznámit, že prcek bude. Výroba Tata Nano se podle očekávání v Indii rozjela 23. března a v budoucnu  by se mohlo miniauto vřítit i do Evropy.

Vydáno: 28.3.2009

Zákazníci si na asijském kontinentě ještě chvíli budou muset počkat. Výroba se sice slibně rozbíhá, ale první vozy budou k mání až koncem června a to ještě jen na pořadník. Obrovská vlna zájmu o Tata Nano se bude regulovat složením zálohy a zapsáním do pořadníku, ze kterého následně počítač bude vybírat pořadí zákazníků.

V Indii, kde jsou obyvatelé zvyklí jezdit převážně na skútrech, Tata Nano dokázal najít prostor na trhu tak, aby zákazníkům poskytl nízkou pořizovací cenu, jednoduchou konstrukci a hlavně všeobecnou dostupnost.  Za auto se bude platit v přepočtu 40 tisíc korun, ale to se také odrazí na jeho výbavě.

Automobilka bude nabízet provedení výbavy ve třech variantách. Nejlevnější verze Standart bude nabízet nejjednodušší interiér v němž budou největší vymožeností sklápěcí sedadla. O něco vybavenější bude verze CX. Zákazník si u ní bude moci dopřát topení a ventilaci. A v úplně nejluxusnější verze  LX bude i digitální počítadlo kilometrů, elektrická okýnka, nabíječka telefonu, držák na nápoje, elektrická okénka a mlhovky.

Nabízí se otázka, zda jednoduché dílenské zpracování s minimálními prvky bezpečnosti a minimální výbavou dokáže splnit dnešní nároky na bezpečnost. Pokud bude auto k dostání i v Evropě, zřejmě se bude na ochraně pasažérů muset ještě zapracovat.

Text: Redakce
Foto: TATA Motors

Galerie