Tata Nano: cena nejlevnějšího auta světa je ohrožena

S plánem na výrobu nejlevnějšího automobilu na světě přišla indická firma Tata Motors a letos v lednu její šéf Ratan Tata představil podobu vozu na autosalonu Auto Expov Dillí s tím, že do konce roku se začne s jeho výrobou. Původní smělé plány na nízkou pořizovací cenu však ohrožují zvyšující se náklady za materiály potřebné k výrobě superlevného auta.

Vydáno: 22.8.2008

Slíbená cena 100 000 rupií (42 000 Kč) je zatím nejmenší částka v současné historii prodeje vozů. Pokud se automobilka rozhodne tuto cenu udržet, pravděpodobně ji tím klesnou zisky z prodeje. Ceny materiálů, jako například plasty, ocel a pryž, použitých pro výrobu miniauta stále rostou a Tata Motors se tak může dostat do existenčních potíží.

Ještě před začátkem výroby je poptávka po novém indickém automobilu vyšší, než plánovaný počet vyrobených kusů. Zákazníci tedy mohou přispět k udržení automobilky na trhu. Konkurenční firmy Kia, Hyundai, Renault nebo Nissan, které mají také v plánu vývoj levných modelů se zatím do výroby nehrnou, jejich původní odhady cen vozů jsou stále vysoko nad hranicí ceny za Tata Nano.

Na první pohled malé autíčko pojme 4 cestující a poskytne řidičům motor s výkonem 33 koní, vícebodovým vstřikováním paliva a spotřebou okolo 5l/100km. Na indickém trhu bude novinkou zvýšení bezpečnosti vozu za pomoci deformačních zón a použitím bezdušových pneumatik a bezpečnostních pásů.

Text: Redakce
Foto: Tata Motors

Galerie