Švédsko: Za dvacet let budeme jezdit bez ropy

Do dvaceti let by Švédsko mělo být zcela nezávislé na fosilních palivech. Tento ambiciózní plán, který v těchto dnech představila švédská vláda, by měl být součástí budoucího klimatického a energetického zákona. Švédsko tak počítá s nahrazením naftových a benzinových motorů alternativními palivy ve velmi krátké době.

Vydáno: 16.3.2009

Do roku 2030, tedy za dvacet let, by měla mít všechna auta, která budou po Švédsku jezdit, pohon výhradně na obnovitelné zdroje paliva. Už v roce 2020 by zároveň měla tato skandinávská země snížit emise skleníkových plynů o 40 % oproti roku 1990. Mezi lety 2010 a 2014 na ekologický pokrok uvolní švédská vláda každoročně 300 milionů švédských korun (zhruba 720 milionů českých korun).

Že je plán velmi ambiciózní tušíme nejen my, ale i švédská vláda. Ministryně průmyslu Maud Olofssonová například připustila, že si Švédsko stanovilo nejtěžší cíle na světě. Na druhou stranu ale projekt prý přinese mnoho pracovních míst a také by mohl pomoci překonat současnou ekonomickou recesi, myslí si vláda.

Ministryně Olofssonová podobně vystoupila už před rokem, kdy hovořila o možném zákazu výroby aut s benzinovými a naftovými motory na území země od roku 2025. Proti tomu se ohradily domácí automobilky Volvo a Saab.

Text: Redakce
Foto: Bustourist.cz

Galerie