Státní Lesy ČR nakoupily luxusní vozy Audi s antiradary

Státní podnik Lesy České republiky si zadělal na skandál tím, že bez výběrového řízení nakoupil 7 luxusních aut značky Audi. Tento už tak diskutabilní nákup pro vrcholové manažery vedení podniku ještě okořenilo – všechny tyto vozy vybavil antiradary.


Vydáno: 2.5.2009

Státní firma Lesy ČR způsobila v posledních dnech kuriózní aféru. Co se přesně stalo? Státní podnik Lesy ČR pro svůj management nakoupil pměrně drahé, luxusní vozy značky Audi, a to bez výběrového řízení.

Celkem těchto aut bylo sedm – modely A4 a A6 nakoupily Lesy ČR každý po třech kusech, a navrch si společnost pořídila vrcholový model A8, určený pro generálního ředitele. To dává dohromady slušných osm milionů korun, které pocházely ze státního rozpočtu. Jen vrcholová Audi A8 přišla daňového poplatníka téměř na dva miliony korun.

Bez výběrového řízení a s antiradary

To by se samo o sobě dalo ještě pochopit (pokud by to někdo uspokojivě vysvětlil), kdyby celá transakce neproběhla bez výběrového řízení. Podnik Lesy ČR se ale uchýlil k jednacímu řízení bez uveřejnění, v němž oslovil jedinou firmu. To je sice existující, ale krajně nestandardní řešení.

To ale stále není všechno. Aby bylo dílo dokonalé státní zakázky dokonáno, státní Lesy ČR do zakoupených aut dokoupilo ještě pasivní antiradary. Tato poměrně drahá zařízení upozorňují na měření rychlosti policií. Jejich použití není nelegální, na co je ale potřebují státem placení manažeři nám zůstává záhadou. Podle vedení firmy Lesy ČR zvyšuje jejich bezpečnost. Daňový poplatník za tyto antiradary zaplatil celkem 135 tisíc korun.

Zda byla tato transakce v pořádku není zatím jasné. Prošetří ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 

Text: Redakce
Foto: ZaVolantem.cz

Galerie