SSC Tuatara: nejrychlejší sériovka?!?

Společnost SSC Jaroda Shelbyho světu konečně představuje Tuataru, auto které svojí podstatu obhajuje jednoduchým heslem. Výrobce deklaruje, že na svět příchází“nejrychlejší sériový silniční automobil světa“. A vypadá opravdu zajímavě, proto společně s technickými detaily přinášíme fotogalerii.

 Vydáno: 26.12.2011

O konstrukci vozu SSC Tuatara se postaral Jason Castriota. O pohon se bude starat uprostřed uložený motor 7,0 DOHC V8 přeplňovaný dvojicí turbodmychadel. Jeho výkon je 1007 kW (1.369 koní) v 6800 min-1, vrchol točivého momentu 1.411 Nm leží rovněž v 6800 min-1. Červené pole otáčkoměru začíná v 9200 min-1. Točivý moment je přenášen na zadní kola pomocí sedmistupňové převodovky, manuální nebo za příplatek pak přes sedmistupňové dvouspojkové ústrojí s řazením páčkami pod volantem.

Celá karoserie je vyrobena z uhlíkových kompozitů. SSC Tuatara chce být nejrychlejším autem světa. Na tom je ostatně postavená image výrobce, který se poprvé zapsal na mapu světa, když s modelem Ultimate Aero sesadil z trůnu Bugatti Veyron. Tuatara nemá být jen rychlejší než Ultimate Aero, ale také o poznání kvalitnější. Karoserii nového modelu proto navrhoval Jason Castriota. Ten má na svědomí mimo jiné několik posledních modelů Saabu, Maserati GranTurismo, novou Lancii Stratos nebo Ferrari P4/5.

Ultimate Aero působilo nepatrně provizorně, motoricky ovšem hrálo první ligu. Jeho přeplňovaný americký osmiválec s rozvodem OHV měl třináct set koní. Bugatti muselo postavit Veyron Super Sport, aby SSC porazilo. Oficiální výkony nejsou zatím zveřejněny, ale při testování prototypu se SSC podařilo zrychlit z nuly na 320 km/h za šestnáct sekund.

Posledním údajem je cena, která se bude pohybovat okolo částky 25 miliónů korun.

Text: Redakce
Foto: internet

Galerie