Špionáž: Škoda Joyster zachycena v USA

Nejmenší škodovka všech dob má debutovat až za dva roky, už teď je ale provozuschopná. Fotografové britského magazínu AutoExpress ji zachytili při testování v americkém Dead Valley. Miniauto staví na základu Volkswagenu Up!, který koncern představil před třemi lety na autosalonu ve Frankfurtu a kromě české Škody auto budou s platformou pracovat také Seat a přidružená automobilka Suzuki.

Vydáno: 1.9.2010

Škoda Joyster se zařadí mezi vůbec nejmenší vyráběné automobily. Se svojí délkou 3,45 metru, šířkou 1,63 metru a výškou 1,5 metru se staví po bok prcků vyráběných kolínskou fabrikou PSA – Toyota Aygo, Citroen C1 a Peugeot 107.

Auto vychází z konceptu VW Up!, který v roce 2007 vzbudil mnoho pozornosti ve Frankfurtu. Malé městské auto totiž v portfoliu automobilek koncernu Volkswagen dosud chybělo.

Uvedení se VW Up! dočká až ke konci roku 2011, automobilky Škoda a Seat musí počkat až do roku 2012. Rozdíly mezi auty ovšem budou velimi minimální.  Na jaře roku 2012 bude uvedena také větší pětidveřová verze.

Výrobu všech modelů si vezme na starost přímo Volkswagen. Auta budou montována v bratislavských fabrikách.

Základní cena Škody Joyster by měla začínat na 250 000 Kč. Za to dostanete třídvéřové miniauto, které je údajně schopné vozit čtyři dospělé lidi.

Joyster bude zpočátku pohánět benzinový tříválec o objemu 1 litr a výkonu 65 koní, respektive dieselový čtyřválec 1,2 litru s výkonem 75 koní. Později bude uvedena také výkonná turbodieselová jednotka s výkonem 85 koní!

V roce 2013 by měla na trh být uvedena čistě elektrická verze Škody Joyster/Volkswagenu Up!.

Text: Redakce
Foto: AutoExpress.co.uk

Galerie