SPECIÁL: Představujeme nejzábavnější silnice v Praze

Také máte občas to nutkání? Dupnout na plyn, vytočit motor až do omezovače a nechat se zatlačit do sedačky přetížením v zatáčce? Pro podobné kratochvíle není vždy nutné spěchat někam na okruh. Je přeci tolik úseků, kde můžete dát průchod svému závodnickému já! Dnes vám představíme osm nejzábavnějších silnic, po kterých se můžete projet v Praze a jejím nejbližším okolí, a užít si přitom notnou dávku zábavy. Pojďme si společně zahrát na piráty.


 Vydáno: 1.10.2012

Článek byl připraven ve spolupráci s časopisem CityBee.

V nejbližším okolí Prahy najdete rovinky i serpentiny, na nichž si s trochu obratnějším autem užijete dost legrace. Mnoho majitelů sportovněji laděných automobilů jistě většinu uvedených silnic zná jako své boty. Pro ně i všechny ostatní, kterým jsou zkratky AMG, OPC či RS na zadní hraně kufru cizí, dnes přinášíme seznam úseků, které rozhodně stojí za pozornost a projetí. 

Upozornění: Buďte prosím opatrní. Všechny tyto úseky jsou veřejné silnice, kde můžete kromě dalších aut potkat i cyklisty nebo chodce. Ani policie pro vaše pirátské hrátky nemusí mít nutně pochopení.

 

1. Zbraslav – Dolní Břežany (Břežanské údolí)

Délka úseku: 5 km
Souřadnice: 49.971919,14.399716
Popis: Les a klikatící se silnice s několika ostřejšími serpentinami. Tak lze charakterizovat tuto spojnici mezi Zbraslaví a Dolními Břežany, která nedávno dostala výborný nový povrch. Vozovka je také dostatečně široká a od řeky míří do kopce. Přes den je na ní ale obvykle velký provoz, včetně víkendů.

2. Komořanská – Točná

Délka: 4 km
Souřadnice: 49.985062,14.406239
Popis: Nedaleko od Dolních Břežan se nachází další zajímavý úsek, spojující Komořany a Točnou. Povrch úseku není úplně kvalitní, zato nabízí krásně klikatou charakteristiku, a i přesto, že je vozovka dost úzká, je pro jízdu velice zábavná. Dalším pozitivem je minimální provoz.

3. Evropská – Horoměřice 

Délka: 6km
Souřadnice: 50.09898,14.364934
Popis: Tato silnice se nachází v těsné blízkosti Evropské ulice, a narazíte na ni, když míříte na Horoměřice. Díky dobrému povrchu a dostatečné šířce vozovky si užijete skvělé (některé i dosti ostré) zatáčky ve střídajícím se stoupání a klesání, korunované dlouhou rovinkou na úplně novém asfaltu. Les a pole však střídají obydlené části, takže je dobré být velmi opatrní.

4. Radotín – Třebotov

Délka: 3 km
Souřadnice: 49.982385,14.355222
Popis: Krátký úsek mezi Radotínem a Třebotovem přijde vhod například ve chvíli, kdy čekáte na své pořadí na motokárách v Radotíně. Čtyři rychlé zatáčky se hodí spíše pro silnější vozy. 

5. Na Kazance (Troja) – Velká skála

Délka: 3 km
Souřadnice: 50.116987,14.420561
Popis: Tento krátký úsek si rádi projedeme, než dorazíme domů. Z Troji vyrazíme ještě ve vilové čtvrti, přes pár zatáček narazíme na stoupání v lese, vylepšené o jednu 180° zatáčka a zakončené dvouproudovou rovinkou k Velké skále. V průjezdu úzkou Trojskou ulicí u Zoologické zahrady potěší ostrá ozvěna od baráků. Konstruktéry tohoto úseku oceňujeme také za krásný výhled na Prahu. Přes den je ale potřeba počítat s velkým provozem a dát si pozor na autobusy, které brázdí okolí. 

6. Radotín/Lochkov – Zadní Kopanina

Délka: 3 km
Souřadnice: 49.998305,14.341265
Popis: Z Radotína na Zadní Kopaninu vede kvalitní silnice bez děr, plná kliček. Velice zábavná silnice, ale současně zarostlá, úzká tak akorát pro jedno pirátské osobní auto, a neposkytuje nejlepší výhled do zatáček. Naštěstí na ní potkáte málo aut. Doporučujeme spíše pro večerní jízdu. 

7. Vaníčkova – Zapova (Strahov)

Délka: 3 km
Souřadnice: 50.078859,14.390048
Popis: Strahov je klasika. Nejen, že na něm najdete jeden z nejkrásnějších výhledů na Prahu, ale když objedete monumentální stadion, narazíte na širokou silnici, pokračující několika zatáčkami v příkrém kopci s předností v jízdě. Tato čtvrť je ale hustě obydlená a přes den dosti frekventovaná, takže je potřeba počítat s velkým provozem. V zimě pozor na námrazu – my jsme zde na náledí vyhodili ze silnice Nissan 370Z.

8. Sedlec – Roztoky

Délka: 3 km
Souřadnice: 50.138873,14.393285
Popis: Roztocká ulice, vedoucí v údolí Vltavy ze Sedlece do Roztok, je rovná a s novým povrchem. Štědře dimenzovanou rovinku s doporučenou rychlostí 50 km/h následuje vjezd do zástavby a komplikovanější esíčko v kopci, těsně před centrem Roztok. Raději doporučujeme opatrnější průjezd, doprava je zde hojná. Hodí se i pro motocykl, který si v ostré zatáčce krásně položíte.

Text: Martin Jedlička
Foto: Matěj Žovinec

Článek byl připraven ve spolupráci s časopisem CityBee.

Galerie