Sněhová kalamita má své vítěze: majitele SUV

Jen pár dní po začátku roku 2010 si počasí připravilo veselou nadílku v podobě neustávající chumelenice. Poslední dny se teploměr nevyšplhal nad nulu ani na minutu a závěje sněhu zhusta zasypaly i Prahu, kde se po většinu jiných zim brodíme jen mokrou břečkou.

Vydáno: 11.1.2010

Netvrdím, že hory sněhu v ulicích znamenají vyloženě špatnou zprávu, například my lyžaři sněhovou nadílku bezpochyby oceníme. Ale silniční dopravu to – diplomaticky řečeno – poněkud komplikuje. Především to cítím ráno, když mám problém ze zasněženého místa vůbec vyjet, a stejně tak večer, kdy se snažím zaparkovat. A při pohledu na zasněžená auta v ulici vidím, že v tom nejsem sám.

Samozřejmě nejde jen o mé vlastní malicherné problémy. Posledních pár dnů doprava kolabuje na mnoha místech nejen v České republice, ale ve většině Evropy. Nejezdí nejen auta a autobusy, ale stojí i vlaky a letiště mají co dělat, aby se udržela v provozu.

To všechno zimní veselí se přitom odehrává jen pár týdnů po summitu v dánské Kodani, kde se rokovalo o jakémsi globálním oteplování (a nepřekvapivě se nic nevyřešilo). V té souvislosti mi to nedá a musím pogratulovat vám všem, kteří jste nedali na naléhání ekologických aktivistů, a i do města jste si pořídili to, po čem při dvacetiminutovém odhrabávání nánosu sněhu z auta intenzivně toužím: SUV s náhonem na všechna kola.

A to říkám s plným vědomím toho, že většina majitelů se svým terénním autem po celý život ani na okamžik neopustí silnici – protože v podobné zimě, jakou zažíváme v těchto dnech, ten terén přišel za nimi. A nám, majitelům civilních dvoukolek, se mohou smát. Jejich vysoké čtyřkolky totiž v těch závějích nemají problém zaparkovat.

Přeji klidný leden a pevné nervy při odhrabávání sněhu!

Text: Martin Jedlička

Foto: Archiv

Galerie