Skupina poslanců ODS navrhla zrušit v Praze parkovací zóny

Skupina poslanců ODS chce novelou zákona zrušit systém zón placeného stání, které zavedly některé pražské městské části. Placené zóny v Praze 1, 2, 3 a 7 podle nich diskriminují občany, kteří v těchto částech hlavního města nemají trvalé bydliště nebo sídlo firmy, ale potřebují tam dojíždět.

Vydáno: 14.5.2008

Podle autorů novely by zákon měl stanovit pro všechny občany rovné podmínky pro nákup karty do placené zóny. Koupit by si je tedy mohl kdokoliv, za jednotnou cenu, kterou by stanovila městská část. Novela by rovný přístup k parkovacím zónám stanovila pro všechna česká města.

„Ty modré zóny zavádí dvojí režim pro občany České republiky a to si myslím, že není možné, aby tu byli občané dvojí kategorie. Prostě jsou to čeští občané platí tu jednotný režim, platí stejné daně,“ řekl jeden z autorů návrhu poslanec David Šeich.

Návrh na změnu pravidel spolu se Šeichem připravili jeho dva straničtí kolegové – František Laudát a Eva Dundáčková. Poslanecký klub ODS o jejich nápadu teprve bude jednat. Šeich i Dundáčková přiznávají, že se mezi poslanci ODS zřejmě povede debata o tom, zda je vhodné, takovým způsobem zasahovat do pravomocí městských částí. Vědomi jsou si i toho, že s jejich návrhem nesouhlasí komunální politici ODS v Praze.

V levobřežní části Prahy 1 začaly fungovat modré zóny stejně jako v Praze 2 loni v listopadu. V únoru se připojila Praha 3, od března pak Praha 7.

Zdroj: ČTK

Galerie