Skokem na Vrbně: trabantisté soutěžili v „párku“

Poslední srpnový víkend si užívaly prázdnin nejen děti, kterým končí, ale i trabanťáci na sraze ve Vrbně u Blatné. Srazu se tentokrát účastníme jen v sobotu, ale právě ta je klíčovým dnem akce. Celý den se konají soutěže a k vidění jsou zajímavá auta.

Vydáno: 3.9.2008

Z Prahy vyrážíme v půl sedmé. Ranní vstávání není zrovna to pravé ořechové, ale chceme na místo konání srazu dorazit včas, aby jsme stihli začátek konání soutěží. Beru foťák, teplou bundu, kdyby pršelo, a nějakou tu korunu na koupi opečené klobásy. Trabanta tentokrát ani nemyjeme, na jednodenní podívání to nemá cenu. Startujeme tedy s holubím hovínkem na kapotě a s vycházejícím sluncem po boku.

Do Vrbna přijíždíme před devátou. Všude už stojí trabanti a zrovna začíná první soutěž srazu, „párek“. Slalom na cestě u lesa nespočívá jen v objetí kuželek v co možná nejrychlejším čase, ale také je nutné aby posádka závodícího vozu na trase během jízdy převezla bez úhony kelímek plný vody, utrhla ze šňůry rohlík a u další šňůry se zakousla do párku omatlaného hořčicí.

Sledujeme, jak se spolujezdci vyklánějí co nejvíce z okýnek, aby na párek dosáhli. Není to jednoduchý úkol a v cíli někteří svlékají mikiny opatlané od plnotučné hořčice, případně jsou nuceni přeleštit přední okýnko, to když se řidič špatně trefil a do párku naboural. Ten kdo zmeškal snídani má alespoň co do žaludku.

Když se „párku“ zůčastní všichni zájemci, dávají organizátoři povel k obědu a následně k řazení na rychlostní zkoušku. Ze startovní čáry jsou vypouštěny jednotlivé posádky v minutových intervalech. Cesta vede na bývalé letiště u Blatné. Zádrhel spočívá v itineráři, podle kterého závodníci musí absolvovat trasu po okolních vesničkách. Vyznat se ve změti šipek a odboček nakreslených na papíře je pro některé problém.

Na rychlostní zkoušce posádky také absolvují úsek, který je časově měřen a je nutno projet ho v co nejlepším čase. Zde se teprve ukazují skryté duše závodníků. Pak už stačí jen dorazit na letiště. Kdo ještě není zmožen závoděním, má možnost projet si klasický slalom na ploše letiště nebo se jen tak projít mezi trabanty a užít si slunce.

Konečným bodem programu je výstava všech vozů před zámkem v Blatné. Místní obyvatelé mají možnost podívat se pod kapoty i do interiérů trabíků. A že je na co koukat. Naleštěné limuzínky i kombíci, rafinovaně vymyšlené kabriolety nebo závodní speciály.

Pomalu se blíží večer a náš výlet mezi trabantisty je u konce. Po návratu do tábora ještě prodáváme některé náhradní díly co nám přebývají a ostatním pomohou. Je čas se rozloučit, nahrknout trabíka a vyrazit zpátky do Prahy.

Text a foto: Zuzana Procházková

Galerie