Škoda Fabia RS: 180 koní pro malý sporťák

O tom, jaký motor se objeví pod kapotou nové Fabie RS, se ví už delší dobu – bude to benzinový čtyřválec 1.4 TSI. Jaký bude nové RS mít výkon se ale nevědělo. Tedy až dosud. Nyní víme, že výkon bude víc než dostatečný: 180 koní. To je dokonce víc, než má slabší verze větší Octavie RS.


Vydáno: 6.10.2009

Škoda Fabia RS bude poháněna čtyřválcem 1.4 TSI s velmi inspirativním výkonem 180 koní. To je o 10 koní víc, než má naftová Octavia RS – a ta je i přes vyšší hmotnost dost rychlá. Zkrátka výkon 180 koní je na malé auto docela slušná porce, a přední náprava by s ní mohla mít potíže. Proto nová Fabia RS dostane elektronickou uzávěrku diferenciálu XDS, kterou známe například z Golfu GTI.

Překvapivá je i volba převodovky – výkon bude na přední kola přenášet sedmistupňová převodovka DSG s pádly pod volantem pro manuální řazení. Bude k dispozici i klasický manuál? Čekáme že ano, ale jistě to nevíme.

Samozřejmými jsou i úpravy podvozku, který dostane sportovnější naladění, a řízení, které má být oproti civilní verzi ostřejší. Upravené k vyšším výkonům mají být i brzdy. Úpravy vzhledu se omezí na agresivnější nárazníky a nová sedmnáctipalcová kola. Klasikou u verzí RS jsou také úpravy interiéru, takže čekejme sportovní černobílé sedačky s logem vRS, černý strop nebo a sportovní volant.

Škoda Fabia RS, která v nabídce „rychlých“ Škodovek doplní větší model Octavia RS, se oficiálně představí zřejmě až na autosalonu v Ženevě. Do té doby si asi počkáme na podrobnější informace.

Text: Redakce
Foto: Škoda Auto

Galerie