Silniční zákon se umírňuje. Malé překročení rychlosti bude bez bodů

Mírné překročení rychlosti by se od příštího roku mohlo obejít bez bodového postihu. Navrhuje to ministerstvo dopravy. Dnes hrozí po překročení rychlosti do 20 kilometrů za hodinu v obci pokuta tisíc korun a ztráta dvou bodů. Policie v současnosti takto trestá i případy, kdy řidič překročí povolenou rychlost i jen o několik málo kilometrů za hodinu.

Vydáno: 11.8.2009

Po třech letech fungování bodového systému tedy ministerstvo dopravy ustupuje. Navrhuje nestrhávat zmíněné dva body tomu řidiči, který poruší povolenou rychlost o pět kilometrů za hodinu. „Pokud by došlo k překročení rychlosti do 5 km/h, tak by tento přestupek nebyl ohodnocen trestnými body, pouze pokutou,“ potvrdil České televizi Jakub Ptačinský z tiskového odboru ministerstva.

Policie není proti

Změna má omezit i možnost šikany řidičů ze strany policie. A ani policisté se jí nebrání. „Dovedu si představit, že některé menší přestupky nebudou bodovány tak, jak dneska jsou,“ řekl o návrhu šéf dopravních policistů Leoš Tržil.

Podle statistik, které zveřejnilo v červenci ministerstvo dopravy, je překročení rychlosti do 20 kilometrů za hodinu vůbec nejčastějším přestupkem řidičů v Česku. Překročení rychlosti o více než 20 km/h je až pátý nejčastější přestupek.

Větší toleranci policie by měli poslanci schvalovat ještě na své zářijové schůzi. A je velmi pravděpodobné, že ministerstvo dopravy se svým návrhem uspěje. Řada poslanců totiž dlouhodobě kritizuje český bodový systém jako příliš přísný.

Bodový systém v Česku funguje tři roky. Do konce letošního června mělo podle ministerstva dopravy na kontě alespoň jeden trestný bod 625 tisíc řidičů, tedy zhruba každý desátý. Maximální dvanáctibodové hranice dosáhlo přes 20 tisíc lidí.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Archiv

Galerie