Seat Ibiza Ecomotive vytvořil rekord v hospodárné jízdě: 2,9 l/100 km

Rakušan Gerhard Plattner, proslulý mistr hospodárné jízdy, ujel se Seatem Ibiza Ecomotive celých 1562 kilometrů Stačilo mu na to 45,53 litrů nafty. Vytvořil tak průměr 2,9 litru na 100 kilometrů. Trasa vedla ze Španělska, přes Francii až do Německa.

Vydáno: 6.5.2009

Gerhard Plattner vyjel ze závodu Martorell nedaleko Barcelony za volantem Ibizy se zaplombovanou kapotou motoru a uzávěrem palivové nádrže. Trasa rekordní jízdy, která proběhla pod dohledem organizace IPMC (International Police Motor Corporation), měla podle původního plánu délku 1345 km, vedla po dálnici z jihu na sever a počítala s přiměřenou rychlostí.

Plattner jel se Seatem na své cestě za rekordem přes města Perpignan, Avignon, Lyon, Mylhúzy, Freiburg, Frankfurt a nakonec se dostal až do Göttingenu. Na některých úsecích dálnic ve Španělsku a Francii udržoval Plattner cestovní rychlost 110 km/h.

Už při triumfálním vjezdu do Frankfurtu bylo jasné, že Seat Ibiza Ecomotive vytvoří světový rekord v hospodárné jízdě pro vozidla tohoto segmentu. V nádrži ovšem zbývalo ještě nějaké palivo, a tak se Plattner rozhodl, že bude v jízdě pokračovat. Dojel až do Göttingenu, kde ředitel IPMC odjistil plombu z víka palivové nádrže, do níž bylo následně doplněno stejné množství nafty, s nímž vůz opustil Martorell: 45,53 litru.

Rozesmátý Plattner prohlásil, že „vytvoření tohoto rekordu bylo neuvěřitelné. Bezpochyby to byla nejpůsobivější hospodárná jízda v tomto roce. Téměř celou noc ztěžoval řízení déšť, ale Ibiza ECOMOTIVE podala perfektní výkon.“

SEAT Ibiza Ecomotive má kombinovanou spotřebu 3,7 l/100 km a úrovni emisí CO2 98 g/km. Model má navíc optimalizovanou aerodynamiku, sníženou hmotnost a úpravy elektronické řídicí jednotky motoru 1.4 TDI/59 kW (80 k).

Zdroj: TZ Seat
Foto: Seat

Galerie