Saab bude žít. GM prodala automobilku holandskému Spykeru

Americká automobilka General Motors se dohodla na prodeji švédské divize Saab nizozemskému výrobci luxusních vozů Spyker. Oznámila to v úterý firma. Podle agentury DPA je tak ztrátová švédská značka zachráněna před zánikem.Saab nevykázal zisk od roku 2001.


Vydáno: 27.1.2010 

Informace o podmínkách transakce GM neposkytla. Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací nicméně Spyker za Saab zaplatí 74 milionů dolarů (zhruba 1,4 miliardy Kč) v hotovosti a dalších 326 milionů dolarů (asi šest miliard Kč) v preferenčních akciích nové společnosti, která vznikne po dokončení transakce.

Švédská vláda po ohlášení transakce oznámila, že se rozhodla poskytnout záruky na úvěry od Evropské investiční banky pro Saab. Podle zdroje jsou vládní záruky na půjčky ve výši 400 milionů eur (asi 10,4 miliardy Kč) podmínkou pro uskutečnění transakce. Ta by měla být podle GM dokončena v polovině února.

„Je to skvělá zpráva pro zaměstnance, prodejce a dodavatele Saabu, skvělá zpráva pro miliony zákazníků a fanoušků Saabu po celém světě a skvělá zpráva pro GM,“ uvedl viceprezident GM pro podnikové plánování a aliance John Smith. Dodal, že dohoda zajistí budoucnost značky Saab.

„GM, Spyker Cars a švédská vláda velmi intenzivním jednáním dosáhly dohody, která zabezpečí další budoucnost pro tuto originální a ikonickou značku,“ dodal.

GM nedávno rozhodla o postupném ukončení činnosti Saabu, nevyloučila však prodej podniku v případě výhodné nabídky. Saab vyrábí automobily od roku 1949 a součástí GM je od roku 1989, od té doby je však téměř nepřetržitě ztrátový. Firma zaměstnává zhruba 3400 lidí a má asi 1100 dealerů. V České republice i v dalších zemích tento měsíc protestovali proti likvidaci švédského podniku fanoušci značky.

GM v polovině loňského roku opustila bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem „nové GM“ je americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Saab

Galerie