Rolls-Royce Ghost: silnější než Phantom a s dokonalým podvozkem

Menší a levnější než Phantom. Taková má být nová limuzína Rolls-Royce Ghost. I když jí zbývá ještě víc než rok, aby se objevila v luxusních showroomech, na svět už prosákla řada specifikací. My jsme získaly další informace hlavně o podvozkovém systému a nemůžeme skrýt naše nadšení.


Vydáno: 13.6.2009

Rolls-Royce Ghost je vlastně v takřka nezměněné podobně 200EX koncept, který se letos představil na světových autosalonech. Už o něm víme, že aristokratická automobilka kvůli němu zdvůjnásobí produkci ve své továrně, a že se do pořadníku na auto předběžně zapsalo 10 tisíc zákazníků.

Vůz bude mít pod kapotou přeplňovaný V12 o objemu 6,6 litru s výkonem 373 kW, tedy rovných 500 koní. Přestože bude Ghost levnější než Phanotm, výkonem ho bude menší sourozenec převyšovat. Navíc se o řazení postará perfektní 8rychlostní automat ZF.

Rolls-Royce Phantom měří na délku přes 5,8 metru. Rolls-Royce Ghost ale bude dlouhý „jen“ 5399 mm, široký 1948 mm a vysoký 1550 mm. Dostatek místa pro pět cestujících uvnitř by měl poskytovat královský rozvor 3295 mm.

Ghost bude vybaven špičkovou technologií. Inženýři ho osadí novým systémem vzduchového pérování, který se postará o hladký průběh jízdy za každých okolností. Čidla dokonce poznají, že se vzadu člověk přesedne z levého na pravé sedadlo a systém pak provede potřebné úpravy pro dokonalé vyvážení vozu. Ghost se také bude zvedat vpředu i vzadu o 25 mm, pokud to bude potřeba – automaticky. Výpočetní jednotka systému bude kontrolovat veškeré údaje každých 2,5 milisekund.

Přestože bude Rolls-Royce Ghost napěchovaný nejmodernější technologií, dočkáme se snad poloviční ceny oproti Phantomu. Ten stojí okolo 8 milionů korun. Cenovka pro Ghost by měla být stanovena mezi 4 až 5,5 miliony. Spirit of Ecstasy se tak postaví do boje s domácím Bentley Continental a německými top limuzínami z triumvirátu Audi – BMW – Mercedes-Benz.

Fotogalerii konceptu Rolls-Royce EX najdete zde.

Text: Redakce
Foto: Rolls-Royce

Galerie