Řidiči by mohli zjistit body pomocí SMS, plánuje ministerstvo

Ministerstvo dopravy plánuje, že by od ledna 2009 řidiči mohli zjistit stav svého bodového účtu prostřednictvím SMS zpráv. Novinka má být součástí připravované novely silničního zákona. Zjišťování stavu bodového účtu by pro lidi bylo mnohem komfortnější, přitom by ale zůstala zachována ochrana osobních údajů.

Vydáno: 13.6.2008

„Řidič naťuká a odešle číslo svého řidičského průkazu a okamžitě mu SMS zprávou přijde, kolik má bodů,“ řekl Hospodářským novinám mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Osobní údaje tak budou chráněny, protože každý řidičský průkaz má své jedinečné číslo.

Novinku musí ministerstvo podle listu ještě projednat s mobilními operátory a domluvit zřízení speciálního telefonního čísla. Hanzelka však uvedl, že v samotném technickém provedení komplikace nejsou. Za výpis SMS výpis se bude pravděpodobně platit pouze manipulační poplatek.

Hanzelka rovněž upozornil na to, že když se novela silničního zákona bude projednávat v parlamentu, lze očekávat řadu pozměňovacích návrhů.

Dopravní experti podle deníku novinku vítají, o body přišel v Česku od předloňského zavedení systému zhruba každý jedenáctý řidič, proto by o novinku mohl být zájem.

Nejpozději od 1. ledna příštího roku by se řidiči k aktuálnímu výpisu stavu svého bodového účtu měli dostat na více než 2000 místech v tuzemsku. Podle ministerstva vnitra jim informace poskytnou také všechna kontaktní místa sítě Czech POINT, jež nyní zahrnuje asi 1400 míst na obecních úřadech a od července se do ní zapojí dalších až 1000 míst.

V současné době mohou řidiči stav bodového konta zjistit na radnici nebo na magistrátu v místě bydliště.

Zdroj: ČTK

Galerie