První taxi bez řidiče jezdí v Singapuru. Má to ale několik háčků

Čekali jste, že první taxi bez řidiče představí Uber nebo Google? Tak jste se spletli, stejně jako my. První autonomní taxi představila neznámá firma nuTonomy a jezdí s nimi v Singapuru. Mají ale dost omezení.

Flotila autonomních taxíků firmy nuTonomy čítá zatím pouhých šest aut, během dvou let jich ale má být mnohem víc. V plánu je také rozšíření mimo Singapur.

Taxíky jsou elektrické, konkrétně jde o Renault Zoe a Mitsubishi iMiEV, ty jsou navíc vybaveny množstvím přídavných senzorů, jako laserový radarový systém Lidar a soustavou kamer, která sleduje dění okolo auta.

Bez řidiče ale s řidičem

Pokud ale čekáte, že taxíky bez řidiče dokonale nahradí klasické taxi, tak to bude ještě chvíli trvat. Nástup a výstup autonomních taxi od nuTonomy je omezený jen na přesně určená místa, auta se přitom dokážou pohybovat jen na malém území 6,5 kilometru čtverečních.

Take nejsou tak docela bez řidiče, za volantem totiž řidič sedí a hlídá, aby se něco nestalo. Takže žádná zásadní revoluce se zatím nekoná, na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

Jak to funguje můžete vidět v přiloženém videu.

Text: Redakce
Foto: nuTonomy

Galerie