První půjčovna aut na zemní plyn nabízí Fiaty

Multipla CNGSpolečnost Pražská Plynárenská ve spolupráci s českým zastoupením Fiatu otevřela první půjčovnu vozidel poháněných zemním plynem (CNG). Italská automobilka poskytla vozový park čítající 12 modelů Panda a Multipla. Cílem společného podniku je posílit důvěru veřejnosti v plynové automobily.


Vydáno: 12.12.2007 

Rozhodnutí o vybudování půjčovny předcházel dotazníkový průzkum mezi zaměstnanci plynárenské společnosti. V něm více než 30 procent z nich projevilo o zapůjčení CNG-vozidla zájem. „Zaměstnanci by podle průzkumu měli zájem o půjčování vozů nejen na víkend nebo na dovolenou, ale také o dlouhodobý pronájem až na tři roky,“ sdělila mluvčí Pražské Plynárenské Dagmar Hartmanová

Vozidla na zemní plyn produkují až o 90 procent méně klasických zplodin než automobily s benzinovými motory, v případě „skleníkového plynu“ CO2 je to o 20 procent méně. „Vozidla na zemní plyn z půjčovny tak napomohou ke snížení emisí škodlivin v ulicích Prahy. Díky zhruba polovičním nákladům na pohonné hmoty oproti benzinu či naftě jsou CNG-vozidla pro zákazníky levnější, cena CNG v Praze odpovídá přibližně 14 Kč/l benzinu,“ dodala Hartmanová

Praha se novou půjčovnou zařadila po bok dalších evropských metropolí, kde už výhody vozů na zemní plyn využívají. Například v Berlíně v současné době v rámci projektu TUT (Tausend Umwelt Taxis) jezdí asi tisíc vozů taxi a sto vozů autoškol poháněných zemním plynem.

Také Sixt, největší půjčovna vozidel v Německu, nabízí svým zákazníkům 1000 CNG vozidel ve 28 pobočkách po celé spolkové republice, včetně 11 poboček na největších letištích.

Text: Redakce
Foto: Pražská Plynárenská

Vozový park
Vozový park nové autopůjčovny

Galerie