První navigace od Google: s hlasovým ovládáním a zdarma

Uvnitř video: Už od roku 2005 je možné na cestách používat aplikaci Google Maps pro mobilní telefony. Je dobrá, ale pro motoristy se příliš nehodí. Nyní Google představil plnohodnotnou mobilní navigaci vhodnou právě pro cesty autem. Bude k dispozici zdarma.

Vydáno: 2.11.2009

Největším problémem aplikace Google Maps pro mobilní telefony je, že s vámi nemluví, takže musíte mapu neustále sledovat.  A pokud minete tu správnou odbočku, nechá vás tato aplikace na holičkách. Je jen na vás, abyste se vrátili na správnou trasu.

V těchto dnech však Google postoupil do dalšího levelu. Představil totiž beta verzi aplikace Google Maps Navigation. Ta je zatím určena jen pro mobily s novým operačním systémem Android 2.0, varianty pro jiné operační systémy se ale určitě brzo objeví.

Nová aplikace přichází se vším, co lze očekávat od klasického navigačního systému GPS. Přináší 3D zobrazení, hlasové navádění krok za krokem a automatickou změnu trasy, potřebnou třeba právě, když náhodou zabloudíte. Na rozdíl od většiny klasických navigačních systémů je Google Maps Navigation od základů navržena tak, aby využívala mobilní telefon připojený k internetu.

navigace GoogleA výrobci navigací se asi brzo začnou třást. S touto aplikací máte totiž vždycky k dispozici nejnovější mapy a data. Použijete-li Google Maps Navigation, telefon automaticky „natáhne“ up-to-date mapy a informace o firmách ze služby Mapy Google. Už nikdy nebudete muset kupovat upgrade a aktualizovat mapy v přístroji. Navíc se používaná data za pochodu zlepšují, a to díky uživatelům, kteří podávají zprávy o případných problémech s mapou, a podnikům, které mohou aktualizovat své údaje prostřednictvím Google Local Business Center.

Snadno si také uděláte názor o provozu na vaší trase. Kontrolka v rohu obrazovky svítí zelené, žluté nebo červené, v závislosti na aktuální dopravní situaci. Pokud je před vámi dopravní zácpa, budete to vědět. Chcete-li získat více informací, klepnete na kontrolku, čímž získáte letecký pohled, ukazující rychlost dopravy a mimořádné události před vámi. A pokud provoz nevypadá dobře, můžete si vybrat náhradní trasu.

Aplikace nabízí také typicky googlovské vyhledávání cíle. Jestliže neznáte adresu, zadáte do vyhledávacího řádku název podniku, orientační bod nebo cokoliv jiného, a Google najde cíl za vás. Pak už jen kliknete na tlačítko „Navigovat“ a jste na cestě.

Zadání cíle písemně, zejména v autě, je obtížné, takže můžete vaše cílové místo zadat i hlasem. Aktivujete vyhledávání hlasem, pak v angličtině řeknete, co chcete, tedy navigovat do určitého místa, a navigace se automaticky spustí.

Aplikace nabízí i další funkce běžné v Mapách Google, jako je vyhledávání na trase, satelitní snímky nebo Street View. Konečně, nejlepší představu o tom, jak nová aplikace od Googlu funguje, si uděláte, podíváte-li se na následující video.

První telefon, který má instalován aplikaci Google Maps Navigation a OS Android 2.0, je od Verizonu. Aplikace bude zpočátku dostupná jen ve Spojených státech a stejně jako další aplikace Googlu je k dispozici zcela zdarma.

Text: Jan Mittelbach (autor publikoval také na iHNed.cz)
Foto: Google

Galerie