Předpověď Nissanu: elektromobily se budou nabíjet za jízdy

Japonská automobilka Nissan vyvíjí technologii bezdrátového nabíjení. Její inženýři proto doufají, že se v blízké budoucnosti využije při doplňování energie pro elektromobily, které se zatím nemůžou pochlubit dlouhým dojezdem. Uvažuje se také o nabíjení vozů za jízdy.

Vydáno: 22.7.2009

Techonologie bezdrátového nabíjení není žádnou novinkou. Pokud doma například používáte elektrický zubní kartáček, už jste se s ní pravděpodobně setkali. Systém pracuje díky systému elektromagnetického pole. V Nissanu chtějí pro svá auta používat obdobný model pomocí indukčního nabíjení.

Nissan uvažuje, že by se auta mohla nabíjet také za jízdy. Pro elektromobily by mohl být vyhrazen speciální jízdní pruh. Při projíždění by se auto pomocí indikce nabíjelo. Přesto ale Nissan zatím nezná cenu nasazení technologie, ani případnou dobu a nutnou délku pruhu, aby se auto plně nabilo.

Podle Davida Botta, šéfa oddělení inovativních technologií automobilky, bude budoucnost elektromobilů pravděpodobně v rukou dvojitého nabíjení. Vůz se bude přes noc nabíjet doma a po cestě se pak energie doplní ve vyhrazeném pruhu nebo parkovacím místě.

Pro větší rozvoj elektromobilů bude podobná technologie určitě velkým přínosem. Nissan ZEV, tedy v překladu vůz s nulovými emisemi, pohání elektromotor, který má dojezd pouhých 160 kilometrů. V Evropě by se měl začít prodávat v roce 2012.

Text: Redakce
Foto: Nissan

Galerie