Povinné ručení: jak změnit pojišťovnu a jak najít levnější

Také se vám zdá, že platíte za povinné ručení zbytečně moc peněz? Nemusíte, existuje několik způsobů, jak na něm můžete hodně ušetřit. Klíčový je výběr správné pojišťovny, na to existuje spousta srovnávačů — ty vám najdou nejlepší nabídky. Ale to není všechno.

Bonusy, víc smluv u jedné pojišťovny nebo uzavření smlouvy online, to jsou všechno dobré rady, jak se dostat k levnějšímu povinnému ručení. Přinášíme několik jednoduchých rad, jak ušetřit. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Vypovědět pojištění? Způsobů je víc

Doporučujeme si nejdřív prostudovat všechny možné nabídky a pak teprve odstoupit od smlouvy. Výpověď pojistné smlouvy se podává písemně, a to několika způsoby: bez sankcí to jde do 2 měsíců od uzavření smlouvy, nebo před koncem pojistného období (nejpozději 6 týdnů než končí), nebo když vám pojišťovna zdraží pojistné. 

Hned po výpovědi ale musíte uzavřít nové povinné ručení, provozovat auto bez něj je nebezpečné a můžete dostat vysokou pokutu.

Využívejte srovnávače

Srovnávačů cen pojištění je na trhu plno a to je dobře, doporučujeme jich vyzkoušet víc. V každém případě platí, že přes ně se většinou dostanete na nejlepší ceny. 

Dobrá kalkulačka povinného ručení vám obvykle pomůže i s vyhledáváním havarijního pojištění, ale i dalších druhů pojištění, třeba cestovního. Pojistka bývá obvykle levnější, když ji sjednáte přes internet.

Správná pojišťovna a bonusy

U některých pojišťoven se na nejlepší cenu zkrátka nedostanete, protože je zaměřená na jiný typ klienta, než jste vy. Někde se nevyplatí povinné ručení mladým řidičům, jinde zase těm, kteří mají za sebou několik bouraček, nebo lidem, kteří bydlí ve velkém městě. Až si budete porovnávat pojišťovny, mějte to na paměti.

Myslete také na bonusy. Pokud se vám daří nebourat, za každý rok bez nehody dostanete od pojišťovny 5% slevu z ceny pojistného. Bonusy se postupně kumulují a v případě uzavření nové pojistky se na ni převedou. Je dost možné, že váš tatínek nebo dědeček se dostane na mnohem lepší cenu než vy, právě díky bonusům.

Všechno u jedné pojišťovny

Pokud chcete ušetřit, dobré je mít u jedné pojišťovny povinné ručení i havarijní pojištění. Většinou tím získáte lepší cenu. 

Navíc můžete uzavřít víc smluv na jednom místě. Třeba vyhledávač TopSrovnani.cz dokáže najít i nejvýhodnější nabídky cestovního pojištění, ale dokonce i energií, jako je plyn, elektřina a podobně. Když si srovnáte a objednáte všechny tyto produkty online, může ušetřit i desítky tisíc korun ročně.

Text: Redakce
Foto: Pixabay

Galerie