Porsche Panamera: první oficiální informace a fotografie

Veřejnost se konečně dočkala! Po dlouhém napínání byly zveřejněny první fotografie a technické informace připravovaného kupé-sedanu Porsche Panamera. Automobilka přiznala základní proporce vozu i použité motory a technologii. My vám samozřejmě vše přinášíme hezky dopodrobna v tomto článku.

Vydáno: 23.11.2008

Porsche Panamera je dlouhé 4968 mm, 1920 mm široké a 1420 mm vysoké. Podle oficiálních údajů by měl jeho rozvor činit 2926 mm, což by mohlo znamenat poměrně veliký vnitřní prostor. O hmotnosti se zatím nehovoří, předpokládáme, že by se mohla pohybovat okolo dvou tun.

Pokud si prohlédnete fotografie, zjistíte, že narozdíl od současných modelů Porsche se u modelu Panamera objevily prolisy na přední kapotě, které hrají s ventilačními otvory brzd za předními koly. Od nich linka zasahuje až do předních dveří. Ty zřejmě nebudou bezrámové, což lze pozorovat z linky v místě B-sloupku, která zasahuje až do hliníkové lišty.

V základní nabídce se objeví elektronicky řízené vzduchové odpružení, systém LSD a možnost pohonu pouze zadních nebo všech čtyř kol. K dispozici pak bude celá řada motorů.

Slušný základ by měl být šestiválec o objemu 3,6 litru s výkonem rovných 300 koní. V silnější verzi Porsche Panamera S pak najdeme V8 s objemem 4,8 litru a výkonem 400 koní. V nabídce by měla být ještě verze osmiválce se dvěma turbodmychadly Panamera Turbo s výkonem 500 koní. Ačkoliv sešlo z naftového motoru, pod kapotou Porsche Panamera by se mohl později objevit šestiválcový hybridní motor s výkonem 350 koní.

Porsche předpokládá, že po uvedení na trh se mu podaří prodat přibližně 20 tisíc kusů modelu Panamera, z toho 20 procent by měla být nejvyšší verze Turbo.  Ze začátku bude k dispozici spolu s verzí S. Šestiválec dorazí na trh až později. Porsche Panamera se začne prodávat příští rok v Evropě, Spojených státech a v Asii. Automobilka hodlá po ustálení na trhu prodávat až 50 tisíc vozů ročně.

Text: Redakce
Foto: Porsche

Galerie