Policisté si ohlídají začátek prázdnin na silnicích

Na přelomu června a července dlouhodobě umírá na českých silnicích více lidí než během ostatních víkendů. Policie proto připravuje na konec týdne kolem 40 dopravněbezpečnostních akcí v okresech, plánuje také rozsáhlejší kontrolu ve dvou krajích.

Vydáno: 25.6.2008

„Nehody a jejich následky jsou kromě jiného odvislé i od intenzity provozu,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Petra Srnková.

Právě v období konce školního roku a začátku prázdnin se na krátkou dobu silnice zaplní automobily. Havárie pak končí tragičtěji než za normálních okolností.

Doposud nejtragičtější první prázdninový víkend byl v roce 2001, kdy zahynulo 21 lidí. Podobně skončil i závěr týdne o dva roky později, který si vyžádal 18 obětí.

„Nejhorší následky měly nehody v sobotu roku 2001, kdy se do svých domovů nevrátilo 11 lidí,“ dodala Srnková. Podle ní jsou soboty na silnicích obzvláště rizikovými dny.

V loňském roce zemřelo při nehodách za dva poslední dny v týdnu na přelomu června a července sedm lidí.

Šlo o druhé nejnižší číslo za posledních deset let. Vůbec nejbezpečněji začaly prázdniny v roce 2006, kdy víkendové havárie nepřežily dva lidé.

Pokles počtu tragických nehod byl tehdy přičítán zejména novému silničnímu zákonu a obavám řidičů ze ztráty bodů.

Nejtragičtějším letošním víkendem zatím zůstává poslední víkend v únoru, kdy  na silnicích zahynulo 11 lidí.

Zdroj: iHNed.cz

Galerie