Policie už začala odtahovat z modré zóny v Praze

OdtahTeprve od včerejška fungují v Praze nové zóny placeného stání pro rezidenty, městská policie už ale vyrazila do ulic. Neposlušným řidičům bez parkovací karty dávala pokuty nebo řešila přestupek domluvou. Třiašedesáti nešťastníkům auto odtáhli.


Vydáno: 2.11.2007 

Přestože na nové zóny placeného stání už několik měsíců předem upozorňovala média i městské úřady, našlo se ve čtvrtek dost řidičů, kteří zaparkovali své vozidlo v modré zóně bez karty.

„Zjistili jsme, že z řidičů, kteří ve čtvrtek parkovali v Praze 2, mělo jen necelých 43 procent oprávnění. To není vůbec dobrý výsledek,“ řekl iDNES.cz náměstek městské policie Ludvík Kléma.

Strážníci odhalili celkem 600 přestupků. „Z toho stovku jsme řešili na místě blokovou pokutou a 63 vozů bylo odtaženo. Zbytek jsme předvolali k podání vysvětlení nebo jsme případ řešili pouze domluvou,“ vypočítal Kléma.

Dnes se dají očekávat podobná čísla. Strážníci nyní zkontrolují hlavně ulice, kde včera rozdávali předvolání za stěrače. Pokud bude hříšník na místě parkovat dál, nechají ho nemilosrdně odtáhnout.

Hříšníky hledá strážník na skútru

A to není právě nejlevnější záležitost. „Podle městské vyhlášky je cena za odtah stanovena na 1450 korun. Parkovné za každý další den je 200 korun. Tyhle peníze se ale netýkají městské policie, jdou do kasy Správy služeb,“ sdělil Kléma s tím, že na řidiče pak ještě čeká předvolání.

Řidiči by neměli městskou policii podceňovat. Pracuje totiž velmi rychle. V ulicích jezdí strážník na skútru, který tipuje přestupky. Pak jen informuje odtahovku a pokračuje dál. Odtahové vozidlo přijede a během několika minut už s autem míří na odstavné parkoviště.

„V současné chvíli máme k dispozici sedm odtahových vozidel plus dalších několik v záloze. Odstavné parkoviště je navíc přímo v Praze 2 v ulici Boženy Němcové, takže odtahovka může za chvíli jet k dalšímu případu,“ vysvětlil Kléma.

Zóny placeného stání ale mají své kritiky. Jejich podivné označení se nelíbí například Stanislavu Humlovi z Expertního ústavu silniční a městské dopravy. Podle něj jsou tabulky s časovými údaji nesrozumitelné. V krajním případě by se dokonce řidič o pokutu mohl soudit. – ZDE

Autor: Jan Markovič (Autor publikoval svůj článek také na serveru iDNES.cz)

Galerie