Policejní pomoc a ochrana v praxi aneb jak si užít vykradené auto

Pozorným čtenářům jistě neunikla zpráva o tom, kterak bylo předčasně ukončeno naše testování Toyoty Hilux. Neznámý pachatel (jak jinak) rozbil okno a podíval se do interiéru. Nic neobvyklého, že ano. A to je právě ono, tyto drobné incidenty se stávají samozřejmostí a bohužel se k tomu podobně samozřejmě staví také naši ochránci.

Vydáno: 6.7.2009

Na celé záležitosti mne totiž zaujalo chování a výroky policisty, který dostal můj případ na starost. Ano, je zcela jasné že v důsledku četnosti těchto případů čekám tři hodiny na ulici. Alespoň že od minulého případu, který se stal ve stejné lokalitě před třemi měsíci jsem nemusel „stepovat“ u auta v hnusném počasí. Všechno tohle beru jako nutné zlo a nakonec jsem člověk velmi trpělivý. Nechci ani kritizovat někoho nebo něco konkrétního, jen bych se chtěl pozastavit nad tím, co jsem se za to příjemně strávené dopoledne dověděl.

Ani nebudu rozebírat chování konkrétního příslušníka. Asi měl špatný den a místo pozdravu mne vynadal, proč na něj nemávám a nekřičím, když jede okolo. Jen bych chtěl zmínit, že v době mého čekání všechna vozidla široko daleko odjela a výrazně modrá Toyota Hilux (což měl ten člověk nahlášeno) stála naprosto sama. Lidé jsou zkrátka různí a náš konkrétní člověk moc příjemný nebyl.

Vzhledem k výši škody, kterou pachatel způsobil jsem musel navštívit policejní služebnu. Při dlouhém vyplňování různých papírů jsem chtěl znát názor na to, jaká tedy situace v Praze vlastně je. Před třemi měsíci mi bylo sděleno, že Modřany jsou na tom nejhůře, ovšem tentokrát jsem se dověděl, že nejhůře na tom je prostě celé hlavní město. Logicky každého napadne, proč to tak je a co se s tím tedy bude dělat. Pokud vás to zajímá, tak pro vás mám stručnou odpověď, kterou jsem dostal. Nebude se s tím dělat zkrátka nic! Kdo by přeci jen chtěl své auto zabezpečit, údajně je nejlepší to, že bude ve svém vozidle spát.

Přijde mi dost smutné, že naši policisté přistupují k celé věci takto a nechci uvěřit tomu, že tím je prostě tato situace vyřízená. Zkrátka budeme parkovat před svými domy s vědomím, že ráno bude auto vykradené nebo že mu bude ukradena například kapota či světla, že tedy zavoláme policii, která se po pár hodinách dostaví, vyplní papíry a tím to celé končí. Co nějaká prevence, co nějaká ochrana a pomoc?! Copak nikdo neví, proč se tyto krádeže dějí a co se s tím dá udělat? Možná že by tedy nebylo na škodu změnit původní slogan na „vyplňovat a nafotit“. S ohledem na práci policie mi to přijde daleko výstižnější. 

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Archiv

Poznámka autora: Tímto se omlouvám Toyotě za způsobené potíže. Netušil jsem, že v dané lokalitě je situace až takto mizerná. Pevně věřím, že stání na hlídaném parkovišti pro vozidla, která se mi nevejdou do garáže tyto problémy jednou provždy vyřeší.

Galerie