Policajt. Nový Ford S-Max vás ohlídá, abyste nejeli rychle

A je to tady! První auto, které vás ohlídá, abyste nejeli moc rychle. Zní to děsivě, že? Nový Ford S-Max dostane adaptivní inteligentní omezovač rychlosti, fungující společně se čtečkou dopravních značek. Díky tomu auto samo zpomalí na předepsanou rychlost.

Nová generace MPV od Fordu, S-Max, umí sám pohlídat rychlostní limit a zpomalit. Pro někoho to může znít dobře, ohlídá vás od pokut. Ale zavání to moc velkým zásahem auta do řízení. Naštěstí to jde vypnout. Zatím.

Jak to funguje? Ford S-Max má systém detekce dopravních značek, které rozpozná a podle nich přizpůsobí rychlost. Inteligentní omezovač rychlosti neovládá brzdy, jen přívod paliva k motoru, takže třeba z kopce S-Max sám nezpomalí, ale vydá varovný signál. Podobně jako některé navigace.

 

Když se vám nechce omezovač poslechnout, stačí pedálem plynu odpor překonat, jako u tempomatu s nastavenou rychlostí. A systém půjde vypnout.

Vzhledem k tomu, že omezovač rychlosti je v testech EuroNCAP hodnocen dodatečnými body, můžeme očekávat, že s tím brzy přijdou i další automobilky. Doufejme, že to někoho nenapadne zavést jako povinné.

Text: Redakce
Foto: Ford

Galerie