Polestar Performance představuje extrémně upravené Volvo C30

Automobilka Volvo a společnost Polestar Performance spolupracují už patnáct let. Výsledkem jejich činnosti bylo několik závodních speciálů, které se úspěšně účastnily seriálu STCC, tedy švédského mistrovství cestovních vozů. Posledním takový automobilem je závodní C30, který se ovšem chystá také na běžné silnice.


Vydáno: 22.4.2010

Právě v těchto dnech je na Gothenburg Motor Show vystaven vůz Volvo C30 Polestar Performance Concept Prototype. Za tímto dlouhým jménem se ukrývá dosti upravená cé-třicítka, která si vzala ze závodních speciálů opravdu hodně.

Pod kapotou je umístěn pětiválec o objemu 2,5 l, ten ovšem dostal nové písty, jiné vačkové hřídele, větší turbodmychadlo a tak dále. Výkon narostl z původních 230 koní na 405 koní, točivý moment se zvětšil na 510 Nm (původně 320 Nm). Zajímavou novinkou je pohon všech kol. Ten obstará klasický Haldex a dva samosvorné diferenciály Quaife.

Podvozek dostal stavitelné tlumiče a závodní pružiny. Kotouče Brembo mají průměr 380 mm a šesti, respektive čtyřpístkové třmeny. Prototyp stojí na 19“ kolech pocházejících z dílny BBS. Pneumatiky obstarala pro změnu společnost Pirelli, konkrétně se jedná o pláště P Zero o velikosti 235/35 ZR19.

Text: Redakce
Foto: Polestar Performance

Galerie