Piaggio MP3 Hybrid: budoucnost skútrů podle Italů

Piaggio MP3 není žádný přehrávač hudby, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zaryté automobilisty upozorňujeme, že Piaggio je italský výrobce skútrů a motorek, a jeho model MP3 je tříkolový skútr. No a protože žijeme v době, kdy všechny firmy zelenají, v Piaggio zkonstruovali jeho hybridní verzi.

Vydáno: 2.12.2009

Zdá se, že do budoucna se nebudeme setkávat jen s hybridními automobily, ale i skútry či motocykly. První vlaštovkou je futuristicky vypadající italský skútr Piaggio MP3 Hybrid, který pod kapotou skrývá kombinaci benzinového a elektrického motoru.

Zajímat nás bude především spotřeba, která činí zhruba 1,7 l/100 km (na 1 litr ujedete až 60 kilometrů). To je hodnota i na městský skútr minimální. Emise jsou prý 40g CO2/km, což znamená snížení o 65% oproti konvenčním verzím. Při používání samotného elektrického pohonu se akumulátory vybijí asi za 25 minut, jejich zpětné nabití si vyžádá tři hodiny času.

Hybridní Piaggio MP3 bude k dispozici se všemi v současnosti dostupnými motory, to znamená 125, 250 a 400 ccm veliké benzinové jednotky. Ke všem je doplněn přídavný elektromotor s výkonem 2,6 kW přichycený na zadním kole.

Jedinou zjevnou nevýhodou je vyšší hmotnost, než u čistě benzinových řešení. Váha s elektromotorem naroste přibližně o 40 kilogramů, což je dosti znatelná změna.

Text: Redakce
Foto: Piaggio

Galerie