Peugeot navrhl design hodinek pro vynálezce diferenciálu

Designové studio Peugeotu vytvořilo návrh luxusních švýcarských hodinek. Objednala si ho značka Pecqueur Conceptuals, kterou inspiroval geniální vynálezce z 19. století Onésiphore Pecqueur. Ten je považován za prvního automobilového inženýra, protože přišel, kromě dalších věcí, také s vynálezem prvního diferenciálu. Jako koníčku se věnoval hodinářství.

Diferenciál je od počátku automobilismu neoddělitelnou součástí vývoje celého motoristického odvětví, kde patří k nejdůležitějším technologickým inovacím. Díky této mechanické součásti bylo možné regulovat hnací sílu vodicích kol a přejít od lineární dráhy k novým zakřiveným drahám.

Hodinky na počest vynálezce diferenciálu navrhlo designové studio Peugeot Design Lab, otevřené v červnu 2012 v Paříži, které využívá know-how získané během více než 200 let průmyslové výroby a 120 let výroby automobilů. Je určené hlavně pro zákazníky mimo automobilový průmysl.

Koncept hodinek Pecqueur Conceptuals

Specialitou nových hodinek, navržených Peugeotem, je hodinářská komplikace GMT (v hodinářství se komplikací nazývá každá funkce, která je nad rámec zobrazení hodin, minut a vteřin; komplikace může být astronomická, praktická nebo technická). Komplikace GMT ukazuje na dvou cifernících současně čas v daném místě a čas v druhé časové zóně, aniž by však došlo k rozdělení mechaniky, a také pro to používá miniaturní diferenciál. V tomto případě ho tvůrci využili i v designu hodinek.

Ciferník s rovnoběžnými pruhy nabízí zvlněné linie, jejichž plastický reliéf využívá odlesků světel. Design ozvláštňuje můstek diferenciálu, který překrývá ciferník s místním časem. Vyčnívá nad vyhloubeným prostorem, kde spočívá mechanická složka ikonické součásti hodinek, diferenciálu, které dodává použitý materiál měděný vzhled.

Pouzdro je vyrobeno z kovu s leštěným i kartáčovaným povrchem a má tvořit saténový vzhled. Autorem pouzdra je společnost „Artisans Boîtiers“ z Chaux-de-Fonds ve švýcarském pohoří Jura. Nový kalibr OP 21/1-15, tedy hodinkový strojek, byl vytvořený specificky pro tyto hodinky.

Text: Redakce
Foto: Peugeot

Galerie