Peugeot 308 CC 1.6 THP: konec německého e(p)osu?

TEST: Pevná skládací střecha už není nic výjimečného, na své modely ji dává každá druhá automobilka. Ovšem Peugeot byl v tomto směru průkopníkem a dlouhou dobu byl v segmentu vozů CC tím nejprodávanějším. Jenže v roce 2006 byl představen VW Eos a začalo se psát rozsáhlé dílo o tom, kterak německý automobil svou kategorii dobyl.

Vydáno: 16.9.2009

Právě VW Eos se stal tím nejprodávanějším a nejen on předběhl Peugeot v počtu prodaných kusů. Jenže Peugeot se rozhodl, že příběh o německém “cécéčku“ je už dost dlouhý a že je potřeba ho ukončit. A tak vyslal na trh povedenou novinku v podobě modelu 308 CC.

Francouzská elegance

Musím říci, že mne osobně si Peugeot 308 CC získal už při první setkání. Možná se mnou mnozí souhlasit nebudou, ale můj názor na automobil je takový, že hezčí vůz této kategorie momentálně na trhu není, a nebo o něm nevím. Francouzská elegance je zde představena v celé své kráse. Ostatně můj názor potvrzovaly také reakce kolemjdoucích.

Klasická příď provedená ve stylu, který mají všechny současné modely značky ovšem není tím hlavním, co by stálo za řeč. Čím design modelu 308 CC skutečně boduje, je provedení zádě. Designéři totiž úspěšně zamaskovali obvykle nafouknuté zadní partie a na místo nakynuté německé selky vytvořili elegantní jižanku. Škoda pouze tak trochu zvláštně vyhlížejícího „jakoby“ difuzoru.

Pro čtyři?

O interiéru jsem před prázdninami psal, že se mi líbí, že je kvalitně zpracovaný a že dostal hodnotně vyhlížející materiály. Po celém týdnu stráveném za volantem můžu pouze konstatovat, že se mé první dojmy potvrdily. Na rozdíl od hatchbacků a kombi, tedy vlastně SW, má kabriolet níže umístěné sedačky. Palubní deska a vše ostatní samozřejmě vychází ze zavřených verzí, ale pro otevřený vůz je interiér dodáván v luxusním balení. Přesněji řečeno je zabalen do kůže.

Náš červený interiér neměl chybu. Velkou pochvalu musím udělit také novým sedačkám. Kromě toho, že dobře vypadají, vás také v zatáčkách hezky podrží a navíc nabízejí dostatečné pohodlí (a opravdu funkční systém Airwave). Zadní místa už tak pohodlná nejsou, což je ostatně docela logické. Za vyššího řidiče se usadí leda tak cestovní taška, pokud ale vezmeme čtyři lehce podprůměrné osoby, do interiéru by se mohly opravdu vejít a mohly by vydržet i docela dlouhé cesty.

Nakládejte!

K tomu dobře poslouží také zavazadelník, byť uznávám, že to není u kupé-kabrioletu ten nejdůležitější faktor. Stěhovavé Čechy (nechytejte mne za slovo, myslím tím české občany) jistě potěší, že v této disciplíně patří Peugeot 308 CC k těm nejštědřejším. Objem 460 litrů s nesloženou střechou je slušné číslo. Složená střecha využitelný objem dosti zmenší, ale přeci jen tu mám, opět především pro český národ, dobrou zprávu. Pod síťku, která představuje hranici, kam až se střecha složí, se vejde na milimetr přesně klasická basa piv. To ale jen tak na okraj.

K interiéru bych pouze dodal ještě tolik, že bezchybný přeci jen nebyl. Výhrady mám k ovládání navigace, rádia apod. Stejná tlačítka vyžadují více pozornosti, než by bylo vhodné, ale musím uznat, že proti stádu tlačítek přesahujících 50 kusů v modelu 407 to je obrovský pokrok. Přístrojový štít jindy chválený není na ostrém sluníčku příliš čitelný, především se od jeho plastového krytu odráží slunce přímo do očí řidiče.

Benzinová klasika

Testované provedení mělo pod kapotou už dobře známou přeplňovanou jedna-šestku THP o výkonu 150 koní. Motor to je jistě povedený a opět mu nemůžu vytknout víceméně nic. Zbývá mi tak pouze prostor pro konstatování, že kila, která oproti hatchbacku, případně kombi, kupé-kabriolet přibral, jsou přeci jen znát. Přestože se stále jedná o vůz, který umí jet relativně svižně, tak hbitý jako sourozenci se zavřenou střechou není.

Stále ale zvládá stokilometorovou rychlost pod deset sekund a maximum činí 215 km/h. Kdo by ovšem chtěl využívat tyto parametry naplno, že ano. I když je pravda, že s větrným štítem je cestování bez střechy relativně komfortní také při jízdě na dálnici, respektive na dálničním limitu. Údaje spotřeby najdete tak jako vždy dole pod článkem. Kdo by se tam nechtěl koukat, pro toho mám číslo 8,2 l/100 km. Právě tuto hodnotu ukázal palubní počítač v době, kdy jsem vůz vracel.   

Klidně a hlavně otevřeně

Ani při jízdě samotné nemohu mnoho věcí kritizovat. Samozřejmě si neužijete za volantem podobné radosti, jako při řízení třeba BMW Z4, jehož test vyjde už za pár dní, ale pro plavbu krajinou a užívání si větru ve vlasech bohatě postačí i trochu necitlivé a přeposilované řízení, stejně jako lehce se kroutící karoserie. Musím zdůraznit ono slovo lehce. Že je něco jinak poznáte až při ostré jízdě, která je v případě kupé-kabrioletu opravdu zbytečná.

Naopak vždycky potěší přesná převodovka. Ta v 308 CC má pro někoho dlouhý chod, ale je přesná a líbila se nám také její kovová hlavice. Ostatně ani kovové pedály nebyly tak úplně k zahození.

Návrat krále?

Málem bych zapomněl na u vozů typu kupé-kabriolet docela důležitou věc, tedy skládací střechu. Kdo si četl dřívější články na téma otevřené novinky z dílny Peugeotu, ten jistě dobře ví, že pevná střecha se složí za dvacet sekund. Trochu otravná, ale ani u konkurence ne výjimečná, je nutnost držet během celého procesu příslušné tlačítko stisknuté. Líbilo se nám grafické zpracování celého procesu, které je zobrazováno na displeji navigace.

A cena? Náš vůz s kompletní výbavou stojí necelých 800 000 Kč. Není to malá částka, ale musím uznat, že se jedná o celkově povedený, stylový a velice pěkný automobil. Dovolil bych si tipovat, že Peugeot 308 CC bude skutečně znamenat konec VW Eosu na první příčce v počtu prodaných kusů. Zda tomu tak bude, nebo onen obrazný epos z pera Volkswagenu neskončí a bude dále pokračovat, to určí až zákazníci. Nechme se tedy překvapit.

 

Výsledná známka 1

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: I přes to, že plně obsazený vůz není příliš pohodlný, musíme uznat, že ve své kategorii nabízí prostoru téměř nejvíce, a to je potřeba ocenit. Zavazadelník je rozměrný a určitě dostatečný. Osobně bych bral verzi s dvoulitrovým motorem HDi, jinak se mi nový kupé-kabriolet velice líbí.
Dávám známku 2
Jana Jana: Peugeot 308 CC je opravdu velmi pěkný automobil. Přestože to normálně neříkám, v tomto případě musím zdůraznit právě tuto vlastnost, protože je skoro až neobvyklá. Kvůli nižší spotřebě bych také upřednostnila dieselový motor. Líbí se mi prostorný zavazadelník, který je dobře přístupný.
Dávám známku 2
Nikola Nikola: Já jsem nadšená. Peugeot 308 CC je nesmírně elegantním automobilem, který má navíc styl. Hned bych si ho pořídila, protože výborný vzhled podporuje také kvalitní a nápaditý interiér. Opravdu tento automobil se mi moc líbil.
Dávám známku 1*
Tomáš Tomáš: Já bych řekl, že Peugeot 308 CC jezdí s motorem 1.6 THP tak trochu průměrně. Ale ono to je v tomto případě úplně jedno. Jak už tady zaznělo, vůz má styl a pro rychlou jízdu není určen. Takže mu odpouštím ono francouzské řízení a relativně slabší motor. Hlavním trumfem je dvojitá karoserie a výborný vzhled. Co více si přát?
Dávám známku 1-
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Lukáš Dittrich
Foto: Zuzana Procházková


PARAMETRY

Základní cena v provedení GT: 740 900 Kč
Cena doplňkové výbavy:  50 400 Kč
Celková cena: 791 300 Kč

Výbava

ABS + REF + AFU, centralní zamykání, elektrická stahovací střecha, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, indikátor tlaku vzduchu v pneumatikách, mlhové světlomety, palubní počítač, přední boční airbagy (hlava hrudník pánev), regulátor rychlosti, automatická dvouzónová klimatizace, el. a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektrické ovládání oken vpředu (sekvenční), hliníková kola 18`, kožený volant + hliníková hlavice řadicí páky, ochranná sít` Windstop, parkovací asistent, rádio CD MP3 + ovládání u volantu, ESP.

Doplňková výbava

Navigační systém RNEG s bar. obraz. + Bluetooth (20 300 Kč), perleťový lak (14 500 Kč), integrální celokožené čalounění perforované (15 600 Kč).

Peugeot 308 CC 1.6 16V THP GT
Objem motoru 1598 ccm
Maximální výkon 110 kW (150 k) / 5800 ot./min
Maximální točivý moment 240 Nm / 1400 ot./min
Převodovka 6stupňová manuální
Maximální rychlost 215 km / h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 9,8 s
Udávaná spotřeba město 10,7 l / 100 km
Spotřeba mimo město 5,6 l / 100 km
Kombinovaná spotřeba 7,5 l / 100 km
Spotřeba během testu 8,2 l / 100 km
Provozní hmotnost 1587 kg
Délka / výška / šířka 4440 mm / 1424 mm / 1817 mm
Rozvor 2608 mm
Zavazadelník / po sklopení 266 l / 465 l

 

Galerie