Obří koncern se stává skutečností. Volkswagen koupil polovinu Porsche

Největší evropská automobilka Volkswagen koupila podíl 49,9 procenta ve výrobci sportovních vozů Porsche AG za 3,9 miliardy eur (zhruba 100 miliard korun). Oznámila dnes firma. Porsche by se mělo v roce 2011 stát desátou značkou skupiny Volkswagen, do které patří také Škoda Auto.

Vydáno: 8.12.2009

Společnosti Volkswagen a Porsche schválily dohodu o spojení už v srpnu. Minulý měsíc odsouhlasily dozorčí rady obou podniků smlouvy upravující podrobnosti plánované fúze. Společnost Porsche se nejprve pokoušela o převzetí Volkswagenu. V rámci této snahy sice získala ve Volkswagenu více než 50procentní podíl, ale zároveň se značně zadlužila. Podniky si proto poté vyměnily role, takže se Porsche nakonec stane součástí Volkswagenu.

Akcionáři Volkswagenu minulý týden schválili vydání až 135 milionů nových preferenčních akcií. Ze získaných peněz by mělo být financováno převzetí Porsche. Pod křídla koncernu Volkswagen patří značky Audi, Škoda a Seat. Jeho portfolio ale tvoří také exkluzivní vozy automobilek Bentley, Lamborghini nebo Bugatti.

Zdroj: iHNed.cz
Foto: Archiv

Galerie