Nucený odtah aneb krádež jako dobrý byznys

Už se vám někdy stalo, že vám odtáhli auto? Člověk přijde na místo, kde parkoval, a jeho majetek je pryč. První, co mu bleskne hlavou je „ukradli mi ho!“ Má v podstatě pravdu. Jen se tomu tak neříká, protože této „krádeži“ asistuje policie.

Vydáno: 13.6.2008

Pro řidiče často bývá jeho plechový miláček vším. Studený pot, který jej pak poleje, rozhodně není příjemný. A to včera zaparkoval v dobré víře na volném místě. Jen si bohužel nevšiml, že od křižovatky nestojí tři metry, ale jenom 295 centimetrů, že tu budou zítra čistit ulici nebo že je na chodníku skoro smytá žlutá linka.

Dovedu si představit, že pro někoho by to mohlo znamenat i srdeční infarkt. A co když své auto právě potřebuje, protože jeho žena rodí, nebo se dítě dusí spolknutým připínáčkem? Smůla!

Problém je, že jediná možnost, jak zjistit, zda a kam mu auto odtáhli, je zavolat na tísňovou linku policie. Takže operační důstojník, místo toho, aby řešil aktuální loupežné přepadení, hledá v databázi, kde si člověk může auto vyzvednout. Opravdu chytré.

Pro odtahovou firmu je navíc spolupráce s policií dobrým byznysem. Ať už je místo prohřešku vzdálené od záchytného parkoviště dva kilometry nebo sto metrů, naúčtuje si stejnou taxu, která není nižší něž nějakých 15 stovek. To je opravdu nafta tak drahá?

A policie? Nic z toho nemá. Člověk, který zaplatí fant (jde v podstatě o vydírání: buď zaplatíš odtah, nebo ti tvůj majetek nedáme) v takové výši už rozhodně nemá náladu na nějaký bloček za pětistovku a znechuceně ho zahodí. Tak proč to vlastně dělají? Že by lobbing?

Nucený odtah je prostě obyčejnou krádeží a vydřidušstvím. Byl bych pro, pokud by nějaký trouba zaparkoval uprostřed křižovatky a bránil všeobecně provozu. Ale když zastaví na chvíli v modré zóně, nikomu nepřekáží. Nikomu svou přítomností nevadí.

Nucený odtah se stal dobrým byznysem pro všechny zainteresované. Pro policisty je jednodušší, než chodit po ulicích a vypisovat bločky za stěrače. Strážníkům zase ulehčuje práci s nekonečným nasazováním a opětovným sundáváním botiček. Odtahovka si přijde na slušné peníze. A řidiči? To je jedno! Ať se rozčilují, zběsile telefonují a kvaltují na odstavná parkoviště! Příště si na parkování u křižovatky vezmou metr.

Text: Jan Markovič

Galerie