Nový Nissan bude nutit řidiče, aby jezdili ekologicky

Automobilka Nissan bude brzy prodávat auta, která budou aktivně bránit řidiči šlápat příliš na plyn. Takzvaný „ECO pedál“- pedál plynu, který je zároveň „zelený“ a bezpečný – klade výrazně vyšší odpor řidičově noze, pokud jej příliš rychle sešlápnete.

Vydáno: 6.8.2008

Pedál by měl být k dispozici ve vozidlech Nissan v roce 2009 a řidičům prý při jízdě ušetří 5 až 10 procent paliva.

Nově zaváděný systém vypočítá nejefektivnější rychlost akcelerace vozidla, založenou na tom, jak rychle je palivo právě spalováno, a podle toho více nebo méně zvyší zpětný tlak na pedál plynu, aby varoval řidiče. Současně se na palubní desce rozzáří kontrolka, která signalizuje příliš rychlé sešlápnutí pedálu.

Nissan také vyvíjí testovací model vozidla, který bude doplněn přídavnými senzory, jež by měly zabránit srážce vozidla. Prototyp, který by se neměl nabourat, je vybaven senzory po stranách a na zádi vozidla. Ty aktivují alarmy a brzdí auto, aby se vyhnulo případné kolizi. 

Systém také pomáhá vozidlu udržovat bezpečnou vzdálenost od auta vpředu a zabraňuje mu ve vybočení mimo jeho jízdní pruh.

Nissan prohlásil, že by těmito opatřeními rád do roku 2015 snížil počet dopravních nehod či těžkých zranění způsobených jeho vozidly na polovinu ve srovnání s rokem 1995.

Text: Jan Mittelbach (autor publikoval článek také na iHNed.cz)
Foto: Zuzana Procházková

Galerie