Nová Škoda Superb se začne prodávat už v pátek

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto uvede oficiálně do prodeje na českém trhu nový model Škody Superb v pátek 20. června. Obchodníci budou moci začít v tento den na vůz přijímat objednávky, dodací lhůta bude pravděpodobně čtyři až osm týdnů. Lidé se na nový Superb ale ptají v autosalonech už delší dobu.

Vydáno: 19.6.2008

„Zájem o něj každopádně je, dokonce bych řekl, že je větší než byl o novou fabii nebo třeba roomstera,“ řekl Jiří Forst z mladoboleslavského autosalonu Laureta Auto, kde již nabrali několik předběžných objednávek.

„Fakt je ten, že do autosalonu už se na něj moc lidí dívat nechodí, protože tady v Boleslavi každý ví, jak bude nová škodovka vypadat mnohem dřív, než se začne prodávat. Tím je tohle město specifické, ale superb lidi oslovuje, určitě se bude prodávat,“ dodal.

Trochu rozdílná je situace mimo Mladou Boleslav. „Máme už nějaké předběžné objednávky, ale lidé se zatím zajímají více ze zvědavosti,“ řekl Robert Pejšek, pracovník autosalonu Auto Tichý v Lysé nad Labem.

„Lidé se ptají, zajímají se, ale poptávanější byly a stále jsou například fabie kombi nebo roomster,“ podotkl Pejšek.

Zájem o nový superb zaznamenali i v Ústí nad Labem: „Máme několik předběžných objednávek, počítáme s tím, že se bude prodávat dobře,“ řekl prodejce z místního autosalonu Auton.

Podle něj se však nedá zájem o superb srovnávat se zájmem o jiné škodovácké modely: „To by bylo zavádějící, je to auto pro úplně jinou kategorii,“ dodal.

Všechny motory k dispozici

Do prodeje se dostanou najednou všechny motorizace superbu kromě šestiválce o objemu 3,6 litru a výkonu 191 kW, který by měl konkurovat vozům, jako jsou Ford Mondeo, VW Passat, Mercedes E nebo Audi A6. „Počítáme s tím, že tuto verzi začneme prodávat na podzim,“ podotkl mluvčí Škody Evžen Krauskopf.

Základní verze nového superbu bude stát 599 900 korun, což je o 20 000 korun méně, než firma původně v březnu oznámila při premiéře nového modelu na ženevském autosalonu. Za ekologickou verzi vozu z řady Greenline zákazníci zaplatí 684 900 korun.

Automobilka plánuje, že na český trh letos dodá 2000 superbů, v příštích letech by chtěla jejich počet zdvojnásobit. „Bude samozřejmě záležet na tom, jak bude vůz na českém trhu přijat,“ uvedl Krauskopf.

Nový superb, který je již běžně k vidění na silnicích v okolí Mladé Boleslavi, je opatřen náhonem všech čtyř kol, který dosud firma montovala jen do menší oktávie.

Proti předchozí generaci je delší a širší. Vedle adaptivních světlometů AFS, devíti airbagů má také patentovaný systém dveří Twindoor, který umožňuje využít vůz jako sedan i liftback současně. V nabídce budou tři zážehové a tři vznětové motory. Příští rok by měla přibýt i verze kombi.

Starý superb, jehož se prodalo od zavedení na trh zhruba 130 000 kusů, se přestal definitivně vyrábět v březnu. Všechny linky přešly na výrobu nového modelu. Automobilka prodávala zhruba 20 tisíc kusů staré verze ročně.

Zdroj: ČTK

Galerie