Noble M600: vražedná stíhačka z Velké Británie

Noble je výrobce malosériových supersportů původem z Británie. Brzy se chystá představit svoji novinku Noble M600, o níž ale už dnes víme základní technické informace a dokonce vám můžeme ukázat i fotografie. Ale rovnou vás upozorňujeme, že při čtení o tomto stroji bude vhodné raději sedět – tohle auto má totiž něco společného se stíhačkou Tornado. Uvnitř fotogalerie.


Vydáno: 21.8.2009

Malosériový supersport Noble M600 pohání uprostřed uložený, dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 4,4 litru, jehož původ hledejme u automobilky Volvo (není bez zajímavosti, že s tímto motorem jsme se už setkali pod kapotou žíznivého XC90).

Osmiválec posílá na zadní kola 650 koní – přitom Noble M600 váží jen 1275 kg, což ve výsledku znamená fascinující akceleraci 0-100 km/h za 3 sekundy a 0-160 km/h za 6,5 sekundy. Ručička tachometru se v tomto ďábelském stroji zastaví až na číslovce 362 km/h. To je hodně.

Ale ještě to pořád není všechno. Protože Noble M600 je hračka jen pro velké kluky (a teď v tom skutečně nehledejte žádnou ironii), není zapotřebí komplikovat ho takovými moderními výdobytky, jako je ABS nebo ESP. Posilovače řízení i brzd budou prý velmi slabé, takže prožitek z jízdy bude maximální. A nebezpečný.

Pokud bychom Noble M600 někdy dostali do rukou, od jisté smrti ve svodidlech by nás MOŽNÁ zachránila jen kontrola trakce. A kdybychom měli opravdu sebevražedné sklony, mohli bychom ji vypnout knoflíkem, který slouží pro odpalování raket ve stíhačce Tornado. Velmi stylové.

Při tom všem nebude Noble M600 zas tak drahý. Přijde vás na docela přijatelných 6.000.000 korun a jeho prodej začne zanedlouho, v letošním listopadu.

Text: Redakce
Foto: Noble

Galerie