Nissan Leaf: první sériový vůz s nulovými emisemi

Nissan představil svůj elektromobil, který je připraven vyrazit do ulic. Nejedná se ovšem o jen tak ledajaký prototyp, tento vůz se přímo chystá do prodeje a jako první si ho budou moci zakoupit zájemci na americkém a japonském trhu. Problém by neměla být ani cena, ani jízdní dynamika.

Vydáno: 3.8.2009

Nissan totiž tvrdí, že se jedná o v podstatě běžný pětidveřový hatchback, který zvládne převést pět pasažérů. Na délku má tento elektromobil 4445 mm, šířka má hodnotu 1770 mm a vůz je vysoký 1549 mm. Nápravy jsou od sebe vzdálené 2700 mm.

Zákazníci by se podle představitelů značky neměli obávat nějakého výraznějšího omezení. Motor, který pohání přední kola, má maximální výkon 108 koní. Vůz zvládne rychlost 140 km/h a dojezd by se měl pohybovat okolo 160 km.

K nabití li-on baterií s kapacitou 24 kWh vám postačí 30 minut v případě, že navštívíte speciální “čerpací“ stanice. Vůz lze také připojit na běžnou domácí 220 V zásuvku. V takovém režimu dobíjení je potřeba osm hodin.

Do prodeje se má Nissan Leaf dostat už příští rok. Slíbená je cena odpovídající běžným automobilů se spalovacím motorem dané třídy. V těchto aktivitách chce Nissan i nadále pokračovat s tím, že do roku 2012 by mohl produkovat až 200 000 automobilů využívající elektrický pohon.

 

Text: Redakce
Foto: Nissan

Galerie