Nissan 370Z: injekce adrenalinu

TEST: Písmenko Z má v historii japonského Nissanu neochvějné místo v řadě vzrušujících sporťáků, která sahá až do doby, kdy se téhle automobilce říkalo Datsun. Nejnovější generace s označením 370Z nepůsobí jako revoluce, spíše evoluce předchozí třistapadesátky. Je ale uhlazenější chování i vzhled tím pravým ořechovým pro drsný sporťák?


Vydáno: 8.2.2010

Původně jsme měli testovat nový Nissan 370Z už na konci podzimu, kdy sice teploty klesaly směrem k nule, po sněhu ale ještě nebylo ani památky. Bohužel, aktivní testování kolegů, kteří měli auto před námi, si vybralo svou daň a při přesunu auta do redakční garáže nám vyhořela spojka. Test tak skončil velmi rychle na korbě odtahového vozu. Video z tohoto incidentu můžete najít na naší stránce na Facebooku.

Když jsme díky ochotě českého zastoupení přebírali klíčky znovu, ocitli jsme se uprostřed závalů sněhu a teplot připomínajících spíše podnebí za polárním kruhem. To rozhodně není ideální doba pro test rozzlobeného sporťáku s náhonem na zadní kola a s cenovkou jednoho milionu korun. Za těch pár dní, co jsme měli Nissan 370Z v ruce, nás ale dokázal přesvědčit o opaku.

Ačkoliv lidé znají předchozí Nissan 350Z a změna vzhledu v nové generaci není až tak veliká, aby vůz nebyl identifikovatelný, zmrzlí chodci se za námi otáčeli, jako kdyby kolem nich prošla modelka v bikinách. V bílém lakování a na překrásných 19″ kolech to vozu náramně sluší. Exoticky tvarovaná přední a zadní světla pak s celkovým charakterem sporťáku dobře ladí a dávají jasně najevo, z jaké země pochází. Tvář vozu připomíná trochu postavičky z japonských komiksů. Fotky nestačí k tomu, abyste si představili, jak moc je tohle auto široké a nízké.

Nízko nad zemí

Když se nasoukáte dovnitř a zavzpomínáte na Nissan 350Z, bude vám jasné, že mezigenerační rozdíl je jako pověstné nebe a dudy. Kvalita materiálů se výrazně vylepšila, hýčkají vás kůže a slušně zpracované plasty. Lehce se změnila přístrojová deska s hlavním otáčkoměrem, která je ale opět napevno přichycena ke sloupku volantu. A hýbe se s ním. Bohužel, sklon řízení lze nastavit jen výškově. Vprostřed palubní desky trůní tři malé budíky informující o teplotě oleje, stavu baterie a času. Ve vyšších výbavách označených jako Pack 1 a 2 pak najdete kvalitní navigační systém, audio soustavu s měničem a pevným diskem.

V kabině se sedí samozřejmě velmi nízko, proto se na své místo za volantem musíte trochu probojovat. Sedačky jsou úzké a pevně sevřou tělo. Pokud trpíte nadváhou, mohli byste mít trochu problémy se slušně uvelebit. Kvůli malému prosklení je ze sporťáku horší výhled. I když ze zavazadlového prostoru zmizel otravný výstužný trám, pořád toho dozadu příliš neuvidíte. Aspoň ale odvezete 235 litrů zavazadel a to nepočítáme úložné místo za sedadly a několik dobře skrytých schránek. Pocit určité obklopenosti a kontaktu s vozem ale k takovému druhu auta přece patří.

Točte vysoko!

Po stisku tlačítka START zabublá pod přední kapotou 3,7litrový šestiválec. Nejde ale o žádný rachot, jak by se dalo čekat od pohledu. Pedál spojky jde dolů poměrně ztuha, více síly musíte vynaložit i na práci se 6stupňovým manuálem. Páka v kulise však chodí přesně. Motor disponuje výkonem 328 koní dostupných v 7000 otáčkách za minutu. Na nedostatek síly si ale nemůžete stěžovat od samého začátku. Pokud si ale chcete vychutnat maximální zátah doprovázený adrenalinovou zvukovou kulisou, bude třeba agregát poměrně vytáčet. Nejvíc síly totiž má okolo 5000 otáček za minutu, kdy také vrcholí jeho točivý moment 368 Nm. Pak už nepolevuje až do výkonnostního maxima.

Nová Nissan 370Z přinesla jednu zajímavou novinku. Říká se jí Sychro Rev Match a spouští se po stisknutí tlačítka u řadící páky. Systém tak automaticky dokáže dávkovat meziplyny aušetří řidiči spoustu práce i čas potřebný na seznámení s vozem. Stačí sešlápnout spojku, podřadit a motor se sám vytočí tak, aby jeho otáčky odpovídaly dané rychlosti na daný převodový stupeň. Sportovní jízdu si tak může užít i naprostý začátečník, jen hrozí, že už se tuto důležitou techniku nebude sám chtít nikdy naučit, prostě zleniví. My jsme samozřejmě zkoušeli sportovní jízdu s režimem zapnutým i vypnutým. Tlačítko S-MODE ale v závěru dodávalo ještě lepší pocity.

Radost za každého počasí

V Nissanu 370Z je vše přizpůsobeno ostré jízdě po okruhu nebo klikatých okreskách. Tam je tenhle Japonec jako doma. Podvozek je tvrdý, jako by byl z kamene a auto se drží na silnici zuby nehty. Když přilepíte pedál plynu na podlahu, dokáže přelétnout hranici 100 km/h za 5,3 sekundy, maximální rychlost je 250 km/h. Možná by to v řidiči mohlo vyvolat pocit strachu, ale není se čeho bát. Při zapnutém ESP totiž auto s pohonem na zadní kola jezdí i v zimním počasí jako by se nechumelilo. Při pokusu proletět zatáčkou víc než by se slušelo, vám totiž elektronika všechnu zábavu utne. „Kdepak, žádné přetáčivé smyky, žádné ustřelování zádě, tohle může být přece nebezpečné,“ vykřikuje kontrolka a nedovolí vám ani naznačit.

Výsledkem je to, že jakmile se člověk dostane na potencionálně zábavnou silnici, první po čem sáhne je tlačítko na vypnutí ESP. Na něj stačí naštěstí jen ťuknout a poslušně se odporoučí do křemíkového nebe. A pro vás začíná adrenalinový ráj. Nissan 370Z se raduje jako štěně, které pustíte na louce plné motýlů z vodítka. A vy s ním! Vůz je perfektně čitelný a citlivé řízení (jen trochu strmější by mohlo být) přináší dostatek informací o vozovce. Větší dávka plynu znamená, že ho v klidu pošlete dveřmi napřed, smyk se ale dá velice dobře regulovat a celou dobu ho budete stoprocentně kontrolovat. Ještě víc jsme se bavili, když napadl lehký sněhový poprašek a malé driftíky se lehce kouzlily i třeba při výjezdu z kruhového objezdu. Zkrátka, se Zetkem je radost za každého počasí.

Porsche pro chudé?

Nissan 350Z si u některých lidí vysloužil přezdívku Porsche pro chudé. Je pravda, že nové Zetko má prakticky shodné parametry s Porsche Cayman S, které ale s cenou začíná na 1,7 milionech korun. Rozhodně to ale není záležitost pro méně movité řidiče. Když opomineme milionovou cenovku, nemůže být rozhodně jediným autem do rodiny. Delší cesta v něm se stává utrpením nejen kvůli tvrdému podvozku ale i nepříjemné hlučnosti ve vyšších rychlostech, takže vám z toho na dálnici za chvíli začne opravdu hrabat. A i když se nová generace trochu zkultivovala (někteří jí to mají za zlé), s malým sporťákem ze Zuffenhausenu se prostě srovnávat nedá.

Nissan 370Z proto jen těžko hledá konkurenci, jen těžko se k něčemu přirovnává. Opravdových čistokrevných sporťáků je totiž na světě jako šafránu. Dnes se dává přednost pohodlí. Ale i když se nové Zetko také snaží stát se alespoň trochu z rockera metrosexuálem, naštěstí se mu to ještě tak moc nedaří. Může tu tak být pro ty, kteří hledají za volantem adrenalinový zážitek a nezáleží jim na tom, jestli jsou odění podle poslední módy. 

Výsledná známka 1

Jak hodnotila rodina Rychlých

Antonín Antonín: Interiér Nissanu 370Z je opravdu hodně stísněný, zejména v oblasti ramen to není žádná sláva. Zavazadelník je pro tento typ auta dostačující, je dobře, že je pryč ta zpevňovací příčka. Rozhodně bych ale ocenil pohodlnější sedadla.
Dávám známku 2-
Jana Jana: Nejsem vůbec nadšená ze spotřeby. Ano, Porsche stojí o dost víc, ale technologicky je pokročilejší. I co se týče konzumace paliva. Se Zetkem není problém jezdit za 18, v průměru tak za 13 litrů benzínu na 100 km. Cenově ale vypadá velmi lákavě, vždyť stojí 10 Kč pod milion. Nevím, jestli je potřeba si přilácet za navigaci a tak, když stejně na pohodlí budete mít ještě jedno auto.
Dávám známku 2
Nikola Nikola: Musím se přiznat, že se mi nové Zetko na prvních fotkách vůbec nelíbilo. Ale když jsem ho viděla na živo, změnila jsem názor. Vozu to náramně sluší, bílá barva je taky sexy. Vnitřek není žádný luxus, ale rozhodně lepší než minulá generace. Tady nejde o prémiovou značku, takže je každému jasné, co může čekat.
Dávám známku 1-
Tomáš Tomáš: Je to parádní stroj na zážitky. Bavil jsem se celou dobu a vůbec se nebál. Když začalo moc sněžit, zapnul jsem ESP a jel v pohodě jako ostatní doprava. Jakmile to ale šlo, řádil jsem. Libí se mi zvuk i chování motoru, stejně tak systém Synchro Rev Match. Tak hladké manuální řazení díky tomu nikde jinde nenajdete
Dávám známku 1*
Jak a proč hodnotí naše rodina Rychlých.

Text: Jan Markovič
Foto: Zuzana Procházková, Matěj Žovinec

Konkurence v našich testechPorsche Cayman S
BMW Z4
Mercedes-Benz SLK

 


PARAMETRY

Základní cena: 999 900 Kč

Cena v provedení Pack 2:  1 206 400 Kč

NISSAN 370Z Pack 2
Objem motoru 3696 ccm
Maximální výkon 241 kW (328 k) při 7000 ot/min
Maximální točivý moment 368 Nm při 5200 ot/min
Převodovka 6stupňová manuální
Maximální rychlost 250 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 5,3 s.
Udávaná spotřeba město 15,4 l/100 km
Spotřeba mimo město 7,8 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 10,6 l/100 km
Spotřeba během testu 13,5 l/100 km
Provozní hmotnost 1571 kg
Délka / výška / šířka 4250 mm / 1315 mm / 1845 mm
Rozvor 2550 mm
Zavazadelník 235 l

 

Galerie