Nejčastěji dovážené ojetiny ze zahraničí mají značku Ford

V loškém roce se do České republiky dovezlo ze zahraničí 144 602 ojetých vozů. Nejčastěji se jednalo o Fordy, kterých se k nám dovezlo 20 754 kusů. Po Fordu následovaly vozy značky Škoda, kterých se přivezlo necelých dvacet tisíc, a na třetí příčce mezi nejdováženějšími vozy se umístila automobilka Volkswagen.


Vydáno: 23.1.2010

Zatímco mezi najžádanější ojeté automobily kupované v Česku patří Škoda Fabia a Opel Astra, ojetiny dovezené ze zahraničí nejčastěji nesou značku Ford. Vyplývá to ze statistik Sdružení dovozců automobilů za rok 2009.

Celkem se ze zahraničí v roce 2009 dovezlo 144 602 ojetých aut (Fordů z nich bylo lehce přes dvacet tisíc, Škodovek necelých dvacet tisíc). To je výrazný pokles oproti roku 2008, kdy se k nám dovezlo 230 tisíc ojetin.

Jak je možné, že se počty dovezených ojetin tak radikálně snížily?

Před rokem jsme psali, že Češi kupují najčastěji auta mezi 50 a 200 tisíci korun. Nejlevnější nové vozy se přitom (díky krizi, která nejvíce zasáhla automobilový průmysl) dostávají v akcích i na 150 tisíc korun, a cenou se tak vyrovnávají řadě ojetých aut.

Možný vliv má i odpočet DPH u podnikateských aut, který se už neváže na mřížku, oddělující zavazadlový prostor od kabiny, a od loňského dubna je možné ho uplatnit u jakéhokoli nového auta.

Text: Redakce
Foto: Ford

Galerie