Nafta už stojí 32,60 za litr. Je nejdražší v historii

Pamatujete ještě na doby, kdy se hojně kupovala auta s naftovým motorem, protože palivo bylo mnohem levnější než klasický Natural 95? Tomuto stavu už dávno odzvonilo. Teď se ale majitelé dieslových vozidel mohou těšit na pořádný průvan v peněžence. Nafta je nejdražší ve své historii. V průměru ji teď u čerpacích stanic natankujete za 32,60 korun.


Vydáno: 5.5.2008

Zdražování ropy ve světě a jejích produktů na burze v Rotterdamu tlumila jako polštář v dopadu k řidičům týdny a měsíce posilující koruna a ochota pumpařů brát ze svých zisků. Dnes už tyhle vlivy přestávají platit, informoval server iHNed.cz.

Distributorské marže klesly na minimum a stanice tedy víc než jindy promítly své drahé nákupy do cen pro řidiče. Ani dolar už tolik neoslaboval. Přestože cena ropy v tomto týdnu klesla z necelých 120 dolarů na cenu kolem 113 dolarů za barel, české velkoobchodní ceny vylétly nahoru kvůli stále vysokým cenám na rotterdamské burze s benzínem a naftou.

Dosud nejvyšší sumu platili řidiči za naftu loni v prosinci, kdy se kvůli nedostatku a prodloužené odstávce rafinérií prodával litr za 32,08 korun. Během tohoto týdne vzrostla cena litru stále žádanější nafty až o sedmdesát haléřů k dosud nejvyšší ceně v Česku. O víkendu pak o několik haléřů podle databáze společnosti CCS zlevnila na aktuálních 32,22 korun za litr.

Zdroj: iHNed.cz

Galerie