Nafta je nejdražší v historii, cena překonala 34 Kč za litr

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje. Nafta se u čerpacích stanic prodává v průměru za rekordních 34,03 koruny za litr. Od začátku května tak zdražila téměř o dvě koruny. Roste i cena benzínu Natural 95, i když pomalejším tempem. Litr stojí 32,14 Kč, o korunu více než na začátku měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Vydáno: 22.5.2008

Za růstem pohonných hmot v Česku jsou rekordní ceny ropy na světových trzích, které se promítají do nákupních cen paliv. Cena ropy se poprvé dostala přes 135 dolarů za barel, začátkem roku se pohybovala kolem 100 dolarů.

Vyšší poptávka po naftě v Evropě znamená, že zdražuje rychleji než benzin. To je letos novinka, například loni v létě byl diesel v průměru o dvě koruny levnější než benzin. Rekordně vysoké ceny pohonných hmot zřejmě přinutí některé české podniky zdražit své výrobky, vzrostou ceny za dopravu.

Spotřebitelé v tuzemsku budou pak méně utrácet, což by mohlo negativně ovlivnit tržby maloobchodníků. Autodopravci proto zvažují, zda budou prosazovat nižší spotřební daň. Ta nyní tvoří přibližně třetinu celkové ceny pohonných hmot.

Analytici čekají, že pohonné hmoty budou ještě před létem zdražovat a během prázdnin se bude průměrná cena naturalu pohybovat kolem 33 korun za litr. Cena nafty má být o něco vyšší.

Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus řekl, že počítá s maximální cenou benzínu v letních měsících 36 korun za litr. „Predikce ceny benzínu je založena na podmínkách, kdy by se cena barelu ropy dostala na 150 dolarů a kurz koruny mírně oslabil na 16,50 koruny za dolar,“ řekl.

Při ceně benzinu 32 korun za litr připadá na nákupní ceny a rafinaci 13,06 Kč, na spotřební daň 11,84 Kč, na marže distributorů a obchodníků asi dvě koruny a na DPH 5,10 Kč. U nafty z celkové ceny 34 korun připadá na nákupní ceny a rafinaci 16,65 Kč, na spotřební daň 9,95 Kč, na marže distributorů a obchodníků přibližně dvě až tři koruny a na DPH 5,40 Kč.

Zdroj: ČTK

Galerie