Na Moravě byl vytvořen obrovský znak Trabanta

Měsíc po sraze v Českém ráji opět balíme stany, tašky a spacáky, abychom vyrazili na dlouhou cestu k moravskému Plumlovu, kde se o víkendu koná 4. Trabant sraz Morava 2008. Vzhledem k několika předchozím ročníkům, kdy celý sraz propršel, si s sebou bereme i deštníky a kupu teplého oblečení. Startujeme trabanta a vydáváme se na 270 km dlouhou cestu přes půl republiky.

Vydáno: 8.7.2008

Z Prahy sice můžeme jet pohodlně po dálnici, ale komu by se chtělo strávit několik hodin monotónní jízdou po D1. Proto si radši vybíráme trasu přes Kolín, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou až do Plumlova, ležícího pár kilometrů od Prostějova. Krásná krajina Čech a Moravy je pohlazením pro oko i duši.

Plumlov nás vítá po několika hodinách a zvládnutí přibližně 270 km. Jako první si dopřáváme podvečerní pivečko a vítáme se s ostatními trabantisty. U registrace dostáváme od pořadatelů Trabant gangu Brno startovní číslo 71 a můžeme si jít postavit stan.

Sobotní ráno slibuje pěkný den, sluníčko hřeje a vypadá to, že letošní ročník se obejde bez deště. V devět hodin jsou i ti největší spáči probuzeni hromadným troubením všech přítomných trabantů. Je zajímavé, jak má každé plastové autíčko jiný zvuk klaksonu. Jeden troubí pěkně zostra, druhý si spíš pobrukává, jiný imituje zvonek tramvaje a další překvapí houkačkou hasičského auta.

Hned poté začíná dosud nevídaná akce. Na pronajaté louce kempu se po vzoru německých kolegů začínají trabanti formovat do obrazce, který z výšky vytvoří znak  zwickovské automobilky. Trocha zmatku při nasměrovávání aut do správných pozic je korunována příletem vrtulníku Mamba Air, který z výšky fotí několik desítek metrů velký znak vytvořený z různobarevných bakeliťáků.

Sluníčko nás zmáhá, dopolední spanilé jízdy do Čechů pod Košířem se proto neúčastníme a radši si užíváme klidu kempu, ze kterého jako mávnutím kouzelného proutku zmizel rachot 120ti trabiků.

Odpolední program zajišťují soutěže pro odvážlivce. Jízda zručnosti prověří nejen schopnosti řidiče zvládnout jízdu dopředu, ale také couvání mezi kužele. Komu je horko, může si vyzkoušet TrabiTitanic a objet si na specielně upravené střeše trabanta kousek rybníka. Kdo se potopí, má smůlu, voda ještě není moc teplá. Osobně nejsem moc dobrý řidič ani plavec a proto se raději kochám výstavkou modýlků trabantů.

Druhá večerní spanilá jízda do Prostějova je poznamenána nehodou čtyř trabantů. Nedobrždění na křižovatce se stává nejvíce osudným pro modrého trabanta kombi. Naštěstí nikdo není zraněný a kupodivu všichni účastníci nehody odjíždějí po vlastní ose, ikdyž s poněkud pochroumanou vizáží.

V kempu jsou s pomocí všech možných náhradních dílů, popůjčovaných a zakoupených od kamarádů, autům ošetřena největší „bebíčka.“ Vždyť jsme jedna velká rodina a pomoci těm, kteří to potřebují je samozřejmostí.

Kdo by nevěřil, že trabi je auto do nepohody, toho zvu na příští ročník Trabant srazu Morava. Uvidíte, že dalekých cest přes Českou republiku se dobře opečovávané německé auto zdaleka nezalekne. A ten, kdo stále ještě nevěří, muže prohodit několik slov s účastníky ze Slovenska nebo Polska.

Texta foto: Zuzana Procházková

Galerie