Na Autotecu se poprvé představí nákladní auta s hybridem

Na brněnském veletrhu Autotec se letos poprvé představí nákladní automobily na hybridní pohon. Ekologickou, ovšem cenově náročnější novinku ukáže několik předních světových značek. Veletrh začíná příští týden 4. června, už o den dřív ukážou automobilky své exponáty novinářům a odborné veřejnosti.

Vydáno: 30.5.2008

Autotec je jedinou výstavou svého druhu ve střední Evropě. Jedním z jeho hlavních lákadel veletrhu má být studie užitkové varianty nové Škody Superb. Světovou či evropskou premiéru chystají desítky automobilek, objeví se i řada nových modelů od českých výrobců, například autobusy a trolejbusy.

Velký zájem by měl podle pořadatelů veletrhu vzbudit hybridní pohon v nákladních autech. „Vozy s takovou úpravou zatím nejsou na silnicích, ale kvůli šetření energií se tam asi už brzy objeví,“ uvedl manažer veletrhu Jiří Čikl.

Na ekologických agregátech podle něj pracují všechny automobilky. V Brně představí svou studii středního nákladního silničního automobilu Renault Truck, ještě dál je podle Čikla v přípravě DAF, který plánuje tahač na hybridní pohon.

Autotec 2008 bude menší než předchozí ročník 2006. Představí se na něm kolem 600 společností, zhruba o 50 méně než minule. Vystavovatelé, mezi nimi všech sedm velkých evropských výrobců trucků i české značky Tatra a Avia, zabrali plochu kolem 70 tisíc čtverečních metrů.

Veletrh je stejně jako v roce 2006 rozdělen do speciálních částí. V samostatných sekcích se budou prezentovat například výrobci a prodejci autobusů, nákladních vozů či dílů a servisní techniky. Právě díly zřejmě budou jednou z dominant veletrhu.

Zdroj: ČTK

Galerie